Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg przypomniała na konferencji prasowej, że od marca emerytury i renty wzrosną o ustawowy wskaźnik waloryzacji, jednak nie mniej niż o 70 złotych brutto. Najniższe świadczenia wzrosną zaś do 1200 złotych brutto.
Renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wyniesie 900 złotych. Minister zwróciła uwagę, że ustawa w tej sprawie została już podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Minister Maląg podkreśliła, że rząd zaproponował kwotowo-procentową metodę waloryzacji. Oznacza to, że świadczenia do wysokości 1966 złotych wzrosną o 70 złotych, natomiast świadczenia powyżej tej kwoty wzrosną o wskaźnik waloryzacji wynoszący 103,56 procent.

Szefowa resortu rodziny i pracy zaznaczyła, że rząd nie zapomniał też o osobach niesamodzielnych. Próg do którego wypłacane jest świadczenie dla tych osób wzrasta z 1600 złotych do 1700 złotych.

Minister Maląg zwróciła też uwagę, że w najbliższym czasie powinna być podpisana ustawa o dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów, czyli o tzw. trzynastej emeryturze. To świadczenie zostanie wypłacone w kwietniu a uprawnionych do niego jest 9 milionów 800 tysięcy emerytów i rencistów. Budżet na tzw. trzynastki wynosi około 12 miliardów złotych - poinformowała minister. Dodała, że w sumie razem z waloryzacją dodatkowe środki, które w tym roku popłyną do emerytów i rencistów wyniosą ponad 20 miliardów złotych.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty