Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. twitter.com/NAUKA_GOV_PL
Fot. twitter.com/NAUKA_GOV_PL
138 naukowców laureatami nagród premiera oraz ministra nauki. Badacze odebrali wyróżnienia podczas Gali Nauki Polskiej w Toruniu. Nagrody przyznano w przypadające dzisiaj po raz pierwszy Święto Nauki Polskiej.
Wicepremier oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin wyjaśniał, że nowe święto ustanowiono po to, by wyrazić uznanie dla polskich naukowców i odkrywców.

- Tych, którzy konsekwentnie z niezachwianą odwagą, niestrudzoną pasją, talentem na miarę geniuszu szukali we wszystkim prawdy i czynili to niezależnie od osądu ogółu, ale zawsze dla dobra wspólnego, dla dobra ich, naszej społeczności i narodu, a zarazem dla dobra całej ludzkości - mówił wicepremier.

Nagrody ministra nauki odebrało 75 naukowców i 13 zespołów. Przyznano je w pięciu kategoriach: za osiągnięcia naukowe, wdrożeniowe, organizacyjne, dydaktyczne i te najważniejsze za całokształt działalności naukowej.

Jarosław Gowin mówił, że Święto Polskiej Nauki ma inspirować i wzmacniać szacunek do nauki.

- To święto ma przypominać także tu zebranym, ludziom nauki i akademii, jak wielka spoczywa na waszych barkach odpowiedzialność, jak istotna jest państwa rola od szczebla lokalnego po globalny, jak ważną misję złożono w państwa rękach, jak olbrzymie nadzieje pokładamy w państwa talencie, pracowitości, zaangażowaniu i postawie - mówił wicepremier.

Podczas gali wręczono także 45 nagród Prezesa Rady Ministrów. Podczas uroczystości list od premiera Mateusza Morawieckiego przeczytała Iwona Michałek wiceminister rodziny pracy i polityki społecznej. Premier w liście pisze, że nauka jest od zawsze fundamentem modernizacji kraju.

- To właśnie ona może być największym motorem rozwoju społeczeństwa. Ustanowione święto jest wyrazem najwyższego uznania dla pokoleń polskich naukowców, których dokonania i odkrycia niejednokrotnie niosły za sobą rewolucję w myśleniu o funkcjonowaniu świata - napisał do naukowców Mateusz Morawiecki.

Ksiądz profesor Józef Marecki z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie - historyk i archiwista wyróżniony za całokształt dorobku naukowego mówi, że to nagroda nie tylko dla niego, ale także dla środowiska humanistów.

- My nie robimy wielkich odkryć naukowych, nie odkrywamy prochu, dynamitu, tylko posuwamy powoli te naukę badając źródła - mówi ksiądz profesor.

I dodaje, że jest to docenienie środowiska humanistów, historyków, archiwistów i ludzi, którzy stoją na początku łańcucha nauki.

- Wiele osób o nich zapomina, zapomina o tym, że oni także służą innym - mówi laureat.

Chemik Profesor Bogusław Buszewski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu - wyróżniony za całokształt dorobku zaznacza, że Święto Nauki Polskiej daje przekrojowe spojrzenia na polskich naukowców.

- Kto by tam wiedział, że ktoś w Łomży, czy Białej Podlaskiej zajmuje się nauką - a jednak jest to ważne - mówi profesor.

Jak dodaje, święto jest szansą do spotkania dojrzałych naukowców, do wymiany poglądów i podsumowania.

Święto Nauki Polskiej będzie co roku obchodzone 19 lutego. Data jest wybrana nieprzypadkowo - to dzień urodzin Mikołaja Kopernika. Galę Nauki Polskiej objął patronatem prezydent Andrzej Duda.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty