Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Prezydent RP Andrzej Duda. Fot. Jakub Szymczuk/KPRP
Prezydent RP Andrzej Duda. Fot. Jakub Szymczuk/KPRP
We wtorek prezydent Andrzej Duda ma uroczyście podpisać ustawę o dodatkowym rocznym świadczeniu dla emerytów i rencistów.
Tak zwana trzynasta emerytura zostanie wypłacona w kwietniu. Jak zapewnia IAR prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych profesor Gertruda Uścińska, ZUS jest dobrze przygotowany do wypłaty tego świadczenia. Jak wyjaśnia, będzie ono wypłacane w kwietniu i będzie przekazywane z urzędu. Oznacza to, że nie musimy składać w tej sprawie żadnego wniosku.

Trzynasta emerytura ma odpowiadać wysokości najniższej emerytury w danym roku. W tym roku będzie to 1200 złotych brutto czyli na rękę 981 złotych.

Docelowo "trzynastka" ma trafić do 9 milionów 800 tysięcy osób. Całkowity koszt jej wypłaty z ZUS, KRUS i służb mundurowych ma wynieść blisko 12 miliardów złotych - przypomina prezes Gertruda Uścińska. Dodaje, że trzynasta emerytura nie podlega zajęciom komorniczym i nie wlicza się jej do dochodu.

Podpisanie przez prezydenta ustawy i wejście jej w życie będzie oznaczało, że "trzynastka" dla emerytów nie będzie świadczeniem incydentalnym, ale będzie wypłacana każdego roku.

O odpisaniu ustawy przez Andrzeja Dudę poinformowała kancelaria prezydenta. Uroczyste podpisanie ustawy ma nastąpić o godzinie 15.00 podczas wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Żyrardowie.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty