Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Prezydent Andrzej Duda. Fot. Jakub Szymczuk/KPRP
Prezydent Andrzej Duda. Fot. Jakub Szymczuk/KPRP
We wtorek prezydent Andrzej Duda ma podpisać ustawę o dodatkowym rocznym świadczeniu dla emerytów i rencistów czyli o tzw. "trzynastce dla emerytów".
Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta, uroczystość odbędzie się o godzinie 15.00 w Żyrardowie, w hali widowiskowej Aqua Park.

Dzięki ustawie trzynasta emerytura będzie rozwiązaniem stałym. Trzynastki będą wypłacane w wysokości najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca roku, w którym wypłacane jest to dodatkowe świadczenie. W tym roku będzie to 1200 złotych brutto, czyli 981 złotych na rękę. Te dodatkowe pieniądze zostaną wypłacone w kwietniu wraz ze świadczeniami przesyłanymi co miesiąc.

Trafią do emerytów i rencistów z powszechnego systemu ubezpieczeniowego, rencistów i emerytów rolników, osób otrzymujących emerytury pomostowe, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, zasiłki przedemerytalne, świadczenia przedemerytalne, renty socjalne, renty rodzinne oraz renty inwalidzkie i renty wojenne. Trzynasta emerytura będzie przysługiwała z urzędu, co oznacza, że aby ją otrzymać, nie trzeba będzie składać żadnych wniosków. Z kwoty świadczenia nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje, nie będzie też ono wliczane do dochodu.

W tym roku "trzynastki" otrzyma 9,8 milionów osób. Na ich wypłatę przeznaczono z budżetu państwa 11,75 miliardów złotych.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty