Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. twitter.com/elzbietawitek
Fot. twitter.com/elzbietawitek
W 72. rocznicę męczeńskiej śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego przedstawiciele władz państwowych złożyli kwiaty przed jego pomnikiem w Warszawie.
W uroczystości wzięli udział miedzy innymi: marszałek Sejmu Elżbieta Witek, reprezentanci Kancelarii Prezydenta i Premiera, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk oraz wiceprezes IPN Mateusz Szpytma.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek mówiła, że żołnierze niezłomni są dziś bohaterami dla młodego pokolenia. - Dzisiejsza młodzież utożsamia się z tymi, którzy walczyli w tej drugiej partyzantce po 1945 roku z komunistycznym wrogiem, biorą z nich przykład, czerpią z nich wzór. Dziś jesteśmy winni rotmistrzowi Pileckiemu oddanie hołdu za jego życie, działalność i za to, co zrobił dla Polski - dodała.

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk mówił, że rotmistrz Pilecki był jedną z najważniejszych postaci w polskiej historii. - Człowiek niezwykłych cnót, odwagi, heroizmu, oddania sprawie, to prawdziwy polski święty - zaznaczał. Przypomniał, że zadaniem wszystkich jest odnalezienie szczątków Witolda Pileckiego i zorganizowanie uroczystości pogrzebowej, na jaką zasłużył.

W uroczystości wzięła też udział córka rotmistrza, Zofia Pilecka-Optułowicz.

Wieczorem w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie zaplanowano dalszą część uroczystości. Zostaną złożone wieńce przed Ścianą Śmierci, zostanie też odprawiona msza święta, a o godzinie 21:30 - w godzinę wykonania egzekucji na Witoldzie Pileckim - zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca bohaterskiego "Ochotnika do Auschwitz".

Rotmistrz Witold Pilecki był kawalerzystą, żołnierzem AK, dobrowolnym więźniem KL Auschwitz-Birkenau, gdzie zorganizował siatkę ruchu oporu, przekazującą informacje o zbrodniach Niemców. Był uczestnikiem Powstania Warszawskiego, kurierem podziemia antykomunistycznego. Aresztowany przez funkcjonariuszy UB, był torturowany i oskarżony o działalność wywiadowczą na rzecz rządu RP na emigracji. 15 marca 1948 roku rotmistrz został skazany na karę śmierci. Prezydent Bolesław Bierut nie wyraził zgody na ułaskawienie. Wyrok wykonano poprzez strzał w tył głowy 25 maja w więzieniu mokotowskim przy ul. Rakowieckiej.
Relacja Tomasza Zielenkiewicza (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek29wtorek30środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05poniedziałek06wtorek07środa08czwartek09piątek10sobota11niedziela12poniedziałek13wtorek14środa15czwartek16piątek17sobota18niedziela19poniedziałek20wtorek21środa22czwartek23piątek24sobota25niedziela26poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek31sobota01niedziela02

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty