Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. pixabay.com / fernandozhiminaicela (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / fernandozhiminaicela (CC0 domena publiczna)
Krajowi konsultanci nie zalecają przesiewowego badania nauczycieli testami immunologicznymi - wykrywającymi przeciwciała - powiedział rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Jak dodał, takie badania powinny być wykonywane na zlecenie lekarza.
- Jak stwierdza stanowisko konsultantów krajowych w zakresie mikrobiologii lekarskiej, diagnostyki laboratoryjnej, chorób zakaźnych i prezesa Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, testów immunologicznych nie powinniśmy przeprowadzać bez kontroli podmiotu medycznego i kontroli lekarza, ponieważ interpretacja wyników może nasuwać mylne wnioski - zaznaczył.

Rzecznik wyjaśnił, że wynik negatywny nie jest wynikiem pewnym.

- Osoba, która została zbadana testem immunologicznym, mimo wyniku negatywnego może być osobą chorą. Tak jak osoba, która ma wynik pozytywny, nie musi być osobą chorą, ponieważ może nabrać już odporność i wynik pozytywny może świadczyć tylko o tym, że tę chorobę przebyła - tłumaczy rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

O przebadanie nauczycieli i pedagogów przed powrotem do pracy apelował między innymi Związek Nauczycielstwa Polskiego. Testy serologiczne na obecność przeciwciał przeprowadzone w Łodzi przed otwarciem przedszkoli i żłobków wykazały, że 14 procent przebadanych miało wynik pozytywny lub wątpliwy.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek29wtorek30środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05poniedziałek06wtorek07środa08czwartek09piątek10sobota11niedziela12poniedziałek13wtorek14środa15czwartek16piątek17sobota18niedziela19poniedziałek20wtorek21środa22czwartek23piątek24sobota25niedziela26poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek31sobota01niedziela02

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty