Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. pixabay.com / martaposemuckel (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / martaposemuckel (CC0 domena publiczna)
Prawie 132 miliardy euro bezzwrotnych grantów dla Polski z funduszu odbudowy i budżetu Unii na lata 2021-2027. Taka jest pełna propozycja Komisji Europejskiej dla naszego kraju, którą wyliczyła brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Do ponad 37,5 miliarda euro grantów z funduszu odbudowy m.in. na spójność, rozwój obszarów wiejskich i transformację energetyczną, należy dodać prawie 94 mld euro zaproponowane Polsce w lutym na europejskim szczycie w sprawie budżetu Unii. Z tej puli 66 miliardów euro ma być przeznaczone na politykę spójności. Jeśli do tego dodać jeszcze zaoferowane w środę niskooprocentowane pożyczki z funduszu odbudowy, to zgodnie z propozycją Komisji, Polska powinna otrzymać prawie 158 miliardów euro.

Pieniądze z funduszu odbudowy mają być dostępne od stycznia przez dwa lata, unijny budżet będzie rozpisany na 7 lat.

Ale propozycja Komisji dotycząca podziału pieniędzy na wszystkie kraje musi być jeszcze zaakceptowana przez unijne rządy. Wraz z jej opublikowaniem rozpoczęły się konsultacje. Pierwszą próbę osiągnięcia porozumienia europejscy przywódcy podejmą na unijnym szczycie 19 czerwca.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty