Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. pixabay.com / 3dman_eu (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / 3dman_eu (CC0 domena publiczna)
Rosyjska opozycja alarmuje, że organizowany w Rosji plebiscyt w sprawie zmiany konstytucji narusza zasady demokracji. Opozycyjni politycy zwracają uwagę na brak podstawy prawnej do zorganizowania głosowania.
Podkreślają też, że władze i Centralna Komisja Wyborcza dyskryminują przeciwników reformowania ustawy zasadniczej. Opozycjoniści nazywają kremlowską reformę konstytucji "zamachem stanu".

Władimir Putin ogłosił, że plebiscyt odbędzie się 1 lipca. Jak przekonują służby prasowe Kremla, prezydent chce usłyszeć zdanie obywateli na temat zmiany konstytucji.

Część konstytucjonalistów, a także przewodnicząca Centralnej Komisji Wyborczej, Ełła Pamfiłowa potwierdzili, że głosowanie nie ma znaczenia prawnego, ponieważ kremlowskie poprawki już przeszły całą ścieżkę legislacyjną.

Rosyjska opozycja alarmuje, że nie ma możliwości rzetelnego informowania o znaczeniu poprawek wprowadzonych do konstytucji. Opozycjoniści podkreślają, że w państwowej telewizji emitowane są materiały propagandowe, zachęcające do głosowania na "tak", natomiast przeciwników zmian nie dopuszczono do głosu.

Działacze opozycji, obrońcy praw człowieka i część rosyjskich intelektualistów protestują przeciwko kremlowskiej reformie konstytucji, która w ich ocenie ma tylko jeden cel - umożliwienie Władimirowi Putinowi sprawowania władzy do 2036 r.
Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty