Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Jerzy Pilch. źródło: wikipedia.org/wiki/Jerzy_Pilch
Jerzy Pilch. źródło: wikipedia.org/wiki/Jerzy_Pilch
W czwartek w Kielcach odbędzie się pogrzeb wybitnego pisarza, Jerzego Pilcha. Uroczystość będzie miała nieoficjalny, rodzinny charakter i odbędzie się bez udziału mediów.
"Taka była wola zmarłego" - mówi pastor Wojciech Rutkowski, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Kielcach, której Jerzy Pilch był członkiem. "Uroczystość ma być jak najbardziej skromna. Nie chciał kwiatów, zniczy, przemów nad grobem, blichtru. Nawet powiedział, że nie chce, żeby robić stypę, bo uważał, że na stypie też się nie da zachować powagi" - wyjaśnia duchowny.

Pogrzeb poprzedzi nabożeństwo żałobne, które zostanie odprawione o godzinie 13:00 w Kościele ewangelicko-augsburskim. Urna z prochami Jerzego Pilcha spocznie w części ewangelickiej cmentarza komunalnego w Kielcach.

Jerzy Pilch zmarł w piątek, 29 maja, w swoim domu w Kielcach, gdzie przeprowadził się pod koniec ubiegłego roku. Od lat zmagał się z chorobą Parkinsona.

Aktor Jan Nowicki w rozmowie w Polskim Radiem Kielce w piątkowy wieczór mówił o swojej reakcji na wiadomość o śmierci literata. "Zmarł bardzo bliski mi człowiek, którego znałem z lat krakowskich, z czasów, kiedy pisał jeszcze w "Tygodniku Powszechnym". Potem, w jakimś sensie, on za mną przyjechał do Kielc, bo najpierw ja zameldowałem się w Kielcach, a od paru miesięcy kielczaninem był Jerzy Pilch. Było to dla mnie wspaniałą wiadomością, że tak bliski mi człowiek i interesujący pisarz stał się moim sąsiadem. Byliśmy w stałym kontakcie telefonicznym. I nagle on odszedł" - powiedział.

Jerzy Pilch urodził się 10 sierpnia 1952 roku w Wiśle. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przez lata był związany z "Tygodnikiem Powszechnym". Pisarz, publicysta, dramaturg i scenarzysta filmowy. Był siedmiokrotnie nominowany do Nagrody Literackiej Nike, którą otrzymał w 2001 roku za powieść "Pod Mocnym Aniołem".
Relacja Doroty Piotrowskiej [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty