Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. pixabay.com / torstensimon (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / torstensimon (CC0 domena publiczna)
Europejska Agencja Leków potwierdziła, że istnieje związek między podawaniem szczepionki AstraZeneca a zakrzepami krwi u pacjentów. Eksperci uznali jednak, że preparat może nadal być podawany, bo ryzyko powikłań jest minimalne.
Oświadczenie Europejskiej Agencji Leków to efekt kolejnych przypadków zakrzepów krwi, wykrytych u pacjentów, którym podano szczepionkę firmy AstraZeneca. Eksperci regulatora Unii Europejskiej przez ostatnie dwa dni ponownie badali zgłoszone wcześniej przypadki.

Szefowa Agencji Emer Cooke poinformowała, że zakrzepy mogą być związane z podaniem szczepionki. “Nasz komitet po głębokiej analizie uznał, że przypadki zakrzepów krwi po podaniu szczepionki AstraZeneca powinny być uznane za możliwe skutki uboczne” - oświadczyła. Równocześnie jednak Europejska Agencja Leków poinformowała, że przypadki takie są niezwykle rzadkie. Na 43 miliony osób zaszczepionych na terenie Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii, powikłania wystąpiły u około dwustu osób, a 18 osób zmarło.

Eksperci twierdzą, że zakrzepy nie zostały wykryte podczas testów klinicznych szczepionki. Przypuszczają, że może to być reakcja immunologiczna organizmu, choć dokładna przyczyna nie jest znana. Zakrzepy wystąpiły głównie u kobiet, zarówno młodszych jak i starszych.

Europejska Agencja Leków zaleca podawanie szczepionki, bo jak podkreśla, preparat jest wysoce skuteczny, a korzyści z jego stosowania znacznie przewyższają ryzyko powikłań.
Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty