Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Filip (książę Edynburga). Fot. www.wikipedia.org / Kiefer.
Filip (książę Edynburga). Fot. www.wikipedia.org / Kiefer.
Zmarł Filip, książę Edynburga, mąż królowej brytyjskiej Elżbiety II.
Filip Mountbatten, książę Edynburga, pochodzi z greckiej i duńskiej rodziny królewskiej. W czasie drugiej wojny światowej służył w brytyjskiej marynarce wojennej. W 1947 roku, po uzyskaniu obywatelstwa brytyjskiego, przyjął nazwisko matki Battenberg, w zanglicyzowanej formie Mountbatten. Zrzekł się też wszelkich praw do greckiej korony i przeszedł na anglikanizm.

Książę Filip i królowa Elżbieta II byli w związku małżeńskim od 68 lat. Ich ślub odbył się 20 listopada 1947 roku. Wcześniej, ojciec Elżbiety - król Jerzy VI, przyznał Filipowi tytuł "Jego Królewskiej Wysokości" oraz "księcia Edynburga".

Kilka lat później, 6 lutego 1952 roku Elżbieta wstąpiła na tron brytyjski. Uroczystość koronacji odbyła się 2 czerwca 1953 r. w Opactwie Westminsterskim. Wówczas to para królewska miała już dwoje dzieci: księcia Walii Karola i księżniczki Anny. Potem przyszło na świat jeszcze dwóch synów: Andrzej i Edward.

Małżonek królowej uczestniczył i pomagał jej w obowiązkach, jako suwerenny towarzysz w oficjalnych spotkaniach. Mimo sędziwego wieku, w maju ubiegłego roku książę wziął udział w ceremonii otwarcia przez Elżbietę II nowej sesji brytyjskiego parlamentu i wygłoszenia mowy tronowej.

Z okazji 90. urodzin w 2011 roku książę Filip otrzymał od małżonki tytuł Lorda Wysokiego Admirała, najwyższy rangą w Royal Navy. Filip Mountbatten jest laureatem kilkudziesięciu wysokich odznaczeń, zarówno brytyjskich, jak i przyznanych przez wiele innych państw świata.

Flagi opuszczone do połowy masztu, przed pałacem Buckingham i zamkiem w Windsorze - kwiaty. Brytyjczycy żegnają zmarłego księcia Filipa.
Relacja Adama Dąbrowskiego (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty