Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej w Warszawie. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin/Archiwum]
Pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej w Warszawie. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin/Archiwum]
Raport dotyczący przyczyn katastrofy smoleńskiej ma być opublikowany jeszcze w kwietniu.
Merytoryczna część raportu z prac podkomisji jest gotowa, trwają ostatnie poprawki redakcyjne - mówi Antoni Macierewicz, przewodniczący sejmowej podkomisji do spraw ponownego zbadania przyczyn i okoliczności wypadku samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem.

Jak zaznaczył najważniejszy wniosek, który z niego płynie, dotyczy udziału strony rosyjskiej w wydarzeniach sprzed jedenastu lat. - Uniemożliwienie przygotowania bezpieczeństwa wizyty, przez fałszywe naprowadzanie samolotu i wreszcie przez wysadzenie tego samolotu. Potem stworzenie mechanizmu kłamstwa smoleńskiego, ukrywania prawdy, fałszowania dowodów - mówił Antoni Macierewicz.

Z prac komisji wynika, że bezpośrednią przyczyną katastrofy tupolewa był wybuch, do którego doszło zanim samolot doleciał na wysokość brzozy, która była wskazywana jako przyczyna tragedii.

Macierewicz zaznaczył, że obecność na fragmentach samolotu materiałów wybuchowych potwierdziły polskie, włoskie, amerykańskie i brytyjskie laboratoria.

Przygotowywany raport ma w tej chwili około 700 stron, ale kiedy będzie upubliczniany, ma być krótszy.
Jak zaznaczył Antoni Macierewicz, najważniejszy wniosek, który z niego płynie, dotyczy udziału strony rosyjskiej w wydarzeniach sprzed jedenastu lat.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty