Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. twitter.com/PolishEmbassyUS
Fot. twitter.com/PolishEmbassyUS
Z okazji Święta Konstytucji 3 maja ambasador RP w Stanach Zjednoczonych Piotr Wilczek złożył wieniec pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki w Waszyngtonie. Monument znajduje się w przylegającym do Białego Domu parku Lafayette Square.
Złożenie wieńca pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki było jednym z głównych punktów obchodów Święta Konstytucji 3 maja w Waszyngtonie. Ambasador Piotr Wilczek podkreślił, że generał jest bohaterem obojga narodów - polskiego i amerykańskiego.

- Walczył tutaj o niepodległą Amerykę i jej konstytucję, a po uchwaleniu Konstytucji 3 maja w Polsce walczył w jej obronie - w wojnie polsko-rosyjskiej, potem był przywódcą powstania - powiedział ambasador dodając, że Kościuszko należał do najważniejszych bojowników o niepodległość Stanów Zjednoczonych. - Świadectwem tego jest ten pomnik, który stoi niedaleko Białego Domu na jednym z najważniejszych placów nie tylko w Waszyngtonie, ale i w Stanach Zjednoczonych - podkreślił ambasador.

Pomnik Tadeusza Kościuszko powstał z inicjatywy amerykańskiej Polonii na początku XX wieku. W ceremonii jego odsłonięcia w 1910 roku wziął udział prezydent USA William Howard Taft.
Relacja Marka Wałkuskiego (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty