Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podczas uroczystości w Stoczni Wojennej w Gdyni podpisał umowę na trzy nowe okręty dla Marynarki Wojennej. Fot. twitter.com/MON_GOV_PL
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podczas uroczystości w Stoczni Wojennej w Gdyni podpisał umowę na trzy nowe okręty dla Marynarki Wojennej. Fot. twitter.com/MON_GOV_PL
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podczas uroczystości w Stoczni Wojennej w Gdyni podpisał umowę na trzy nowe okręty dla Marynarki Wojennej.
Fregaty "Miecznik" powstaną w Polsce w ramach Planu Modernizacji Technicznej na lata 2021-2035. Zbuduje je Konsorcjum PGZ-Miecznik. - To będą okręty, które będą stanowić na Bałtyku znaczną siłę - podkreślił minister Mariusz Błaszczak. - To będą jednostki, których siłę rażenia można będzie przyrównać do dywizjonu ogniowego Morskiej Jednostki Rakietowej, natomiast siłę zapewnienia obrony przeciwlotniczej, przeciwrakietowej do baterii Patriot. ich podstawowa rola to obrona polskiego wybrzeża, ale będą wykorzystywane, tak jak obecnie funkcjonujące, w ramach Polskiej Marynarki Wojennej, fregaty w misjach sojuszniczych, w misjach Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Do końca listopada wykonawca okrętów przedstawi trzy projekty, z których jeden zostanie wybrany na przełomie grudnia i stycznia. MON liczy na to, że pierwszy okręt powstanie już za cztery lata. Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zaapelował do opinii publicznej o uważne przyglądanie się powstawaniu okrętów i naciskanie na władze, jeśli dojdzie do opóźnień lub nieprawidłowości w ich budowie.
- To będą okręty, które będą stanowić na Bałtyku znaczną siłę - podkreślił minister Mariusz Błaszczak.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty