Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Instytut Pamięci Narodowej odnalazł szczątki kolejnych siedmiu ofiar komunizmu na terenie dawnego więzienia "Toledo" na warszawskiej Pradze. W latach 40 i 50. była to katownia NKWD i UB, gdzie więziono i mordowano żołnierzy oraz działaczy antykomunistycznego podziemia.
W czasie letniego etapu poszukiwań IPN w tym miejscu odnaleziono szczątki 10 osób. Jak powiedział kierujący pracami, wiceszef Instytutu profesor Krzysztof Szwagrzyk, biorąc pod uwagę także ubiegłoroczne działania, przy ulicy Namysłowskiej ujawniono już szczątki 29 osób.

- Efektem dotychczasowych naszych działań jest odnalezienie szczątków 10 osób, które znaleźliśmy w kilku jamach grobowych na terenie dawnego ogrodu więziennego znajdującego się tuż za murem więziennym. Przez cały sierpień będą trwały prace rozbiórkowe na tym terenie, a nasi archeolodzy będą czuwać aby nie doszło do uszkodzeń szczątków - mówi Szwagrzyk.

Profesor Krzysztof Szwagrzyk liczy na to, że prace poszukiwawczo-ekshumacyjne na terenie dawnego więzienia "Toledo" będą kontynuowane od września.

Przy odnalezionych szkieletach znajdowały się różne rzeczy osobiste jak na przykład guziki czy grzebień. Jednak żaden z tych przedmiotów nie jest na tyle charakterystyczny, by odnieść go do konkretnej ofiary. Wiceprezes IPN zwrócił uwagę na ubiegłotygodniowe odkrycie.

- Przy jednej z ofiar została znaleziona połówka polskiego orzełka wojskowego w koronie, myślę, że mamy do czynienia z żołnierzami wyklętymi, z osobami które zostały uśmiercone w związku ze swoją działalnością - mówi wiceprezes IPN.

Teren prac IPN jest przewidziany pod współczesną zabudowę, znajdujące się na nim garaże są systematycznie wyburzane. Jak zapewniał wiceprezes Instytutu, deweloper jest bardzo przychylny pracom poszukiwawczym.

"Toledo" było w latach 40. XX wieku głównym warszawskim więzieniem, w którym komuniści wykonywali wyroki śmierci na członkach niepodległościowego podziemia. Według szacunków IPN, to miejsce kaźni setek osób a najwięcej z nich uśmiercono od 1944 do 1947-1948 roku.

Jak mówił w kwietniu profesor Szwagrzyk, to co najmniej 200 osób, których szczątki mogą znajdować się na terenie całego kompleksu więziennego. Kilka lat temu na Cmentarzu Bródnowskim odnaleziono szczątki ponad 20 osób, straconych w katowni NKWD/UB przy Namysłowskiej.
- Przez cały sierpień będą trwały prace rozbiórkowe na tym terenie, a nasi archeolodzy będą czuwać aby nie doszło do uszkodzeń szczątków - mówi Szwagrzyk.
- Przy jednej z ofiar została znaleziona połówka polskiego orzełka wojskowego w koronie, myślę, że mamy do czynienia z żołnierzami wyklętymi, z osobami które zostały uśmiercone w związku ze swoją działalnością - mówi wiceprezes IPN.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty