Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Muzeum Więzienia Pawiak w Warszawie
Fot. Muzeum Więzienia Pawiak w Warszawie
W Warszawie oddano hołd więźniom Pawiaka, w którym w czasie drugiej wojny światowej osadzono około 100 tysięcy osób i zgładzono ponad 37 tysięcy z nich. Jak co roku władze Muzeum Więzienia Pawiak zorganizowały obchody kolejnej, 77. rocznicy likwidacji więzienia. Hitlerowcy rozpoczęli ten proceder 30 lipca 1944 roku, tydzień przed wybuchem powstania warszawskiego.
Kierownik Muzeum Więzienia Pawiak Joanna Gierczyńska powiedziała, że o wydarzeniach sprzed 77 lat trzeba przypominać współczesnym pokoleniom po to, żeby nigdy już nie doszło do podobnego okrucieństwa.

Joanna Gierczyńska przypomniała, że decyzja o likwidacji więzienia była koszmarem dla przetrzymywanych tu Polaków. Więźniów podzielono wtedy na 3 grupy: kilkaset osób stracono w trwających prawie nieprzerwanie do 18 sierpnia 1944 roku egzekucjach, niemal 2 tysiące więźniów wywieziono do obozów - kobiety do KL Ravensbrueck a mężczyzn do KL Groß-Rosen.

Jednym z więźniów Pawiaka był Stanisław Zalewski. 95-letni weteran od lat działa na rzecz upamiętniania historii drugiej wojny oraz pielęgnowania pamięci o ofiarach hitlerowskich obozów zagłady. Stanisław Zalewski spędził na Pawiaku około 3 tygodni. Jak mówi Pawiak to był przedsionek piekła i śmierci. Świadczą o tym wymownie liczby, gdyż na około 100 tysięcy osadzonych na Pawiaku aż 1/3 została zgładzona.

W czasie wojny na Pawiaku stale przebywało około 3000 więźniów, w tym kilkaset kobiet. Około 60 tysięcy osadzonych wywieziono do obozów koncentracyjnych. Najwięcej trafiło do Auschwitz-Birkenau oraz do Ravensbrueck, Groß-Rosen, Majdanka, Stutthof, Sachsenhausen, a także do obozu pracy w Treblince i do Buchenwaldu.

Więźniowie Pawiaka osadzani byli także w austriackim Mauthausen-Gusen, w Dachau i Bergen-Belsen.
Joanna Gierczyńska przypomniała, że decyzja o likwidacji więzienia była koszmarem dla przetrzymywanych tu Polaków.
x 2 W Warszawie uczczono pamiec wiezniow Pawiaka

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty