Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. pixabay.com / chriscopley (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / chriscopley (CC0 domena publiczna)
Czworo niezawodowych astronautów jest już na orbicie okołoziemskiej. To pierwsza taka misja w historii turystycznych komercyjnych lotów w Kosmos.
Kapsuła, w której znajdują się kosmiczni turyści została wystrzelona w nocy czasu polskiego z przylądka Canaveral na Florydzie. Za całą misje odpowiedzialna jest firma Elona Muska SpaceX.

Zespół astronomów amatorów, w skład którego wchodzi miliarder, który sam sfinansował misję; osoba, która przeżyła raka; nauczyciel z lokalnej uczelni i pracownik amerykańskiej branży lotniczej pozostanie na pokładzie swojej kapsuły przez trzy dni, lecąc przez orbitę, zanim wróci w sobotę z powrotem na Florydę.

Wcześniej członkowie załogi przeszli półroczne szkolenie. Samo wynoszenie kapsuły trwało około 12 minut. Jest to pierwsza misja na orbitę okołoziemską bez udziału zawodowych astronautów z NASA. Kapsuła Dragon znalazła się ona na wysokości blisko 600 kilometrów nad ziemią.

To kolejny etap zapoczątkowana na szeroką skalę turystyki kosmicznej. Pierwsze komercyjne loty rywali SpaceX, Blue Origin i Virgin Galactic, docierały jedynie na granicę przestrzeni kosmicznej i odbyły się w ostatnie wakacje. Specjalne rakieto-samoloty wzniosły się na wysokość wynoszącą około stu kilometrów. W tym przypadkach kosmiczni turyści w stanie nieważkości spędzili jednak tylko kilka minut. Obecna misja ma także aspekty charytatywne. Jej celem jest zebranie 200 milionów dolarów dla dziecięcego szpitala Świętej Judyty.
Relacja Jana Pachlowskiego.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty