Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. pixabay.com / FF16 (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / FF16 (CC0 domena publiczna)
Ceny samochodów w Stanach Zjednoczonych znowu poszły do góry. Tym razem przyczynił się do tego huragan Ida, który w wielu częściach kraju spowodował katastrofalne powodzie.
Powodzie zniszczyły setki tysięcy samochodów, w tym także te nowe, które stały na parkingach dealerów. To duży cios dla rynku, który i tak zmaga się z ogromnymi niedoborami.

Z powodu pandemii cała branża zmaga się z brakiem samochodowych chipów, które w większości produkowane są w dalekiej Azji, która szczególnie ucierpiała z powodu koronawirusa. Te niedobory sprawiły, że jeden z największych amerykańskich producentów - firma GM częściowo wstrzymała, we wrześniu, swoją produkcję w Ameryce Północnej. Teraz nokautującym uderzeniem dla branży jest niszczycielska działalność huraganu.

- Obecna sytuacja jest zupełnie czymś nowym dla nas. Mam nadzieje, że rynek w końcu się uspokoi w najbliższym czasie. Tak naprawdę to wszystko jest ruchome i zmienia się teraz z miesiąca na miesiąc - mówi menedżer jednego z amerykańskich dealerów Aaron Ringus.

Dodaje on, że na placu miał zwykle około 300 nowych modeli. Teraz ma 12. Huragan IDA sprawił, że już teraz, po lekkim ustabilizowaniu się rynku ceny aut znowu poszły w górę. Samochody używane są droższe o 32 procent w porównaniu z cenami sprzed 12 miesięcy.
Relacja Jana Pachlowskiego [Radio Szczecin]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty