Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Okres ferii rozpoczęli uczniowie województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Okres ferii rozpoczęli uczniowie województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Policja rozpoczyna akcję "Bezpieczne ferie". Więcej patroli policji można będzie spotkać na drogach, górskich stokach czy innych miejscach wypoczynku.
Naczelnik Wydziału Profilaktyki Społecznej Komendy Głównej Policji, młodszy inspektor Wanda Mende powiedziała, że można się spodziewać policjantów także w różnego rodzaju potencjalnie niebezpiecznych miejscach takich jak wokół zamarzniętych zbiorników wodnych.

Funkcjonariusze będą przypominać o zasadach bezpieczeństwa i przepisach prawa szczególnie dzieciom i młodzieży.

Na stokach narciarskich policjanci będą pełnić patrole na nartach. Będą przypominać między innymi o obowiązku noszenia kasków przez dzieci.

- Każda osoba, która nie ukończyła 16. roku życia ma obowiązek jeżdżenia w kasku - powiedziała młodszy inspektor Mende. Zaznaczyła, że wprawdzie przepisy tego nie nakazują, ale policjanci apelują, aby także dorośli ze względu na bezpieczeństwo nosili kaski wypoczywając na nartach.

Wanda Mende apeluje o zachowanie zasad bezpieczeństwa nie tylko na stoku, ale też na parkingach czy innych zatłoczonych miejscach w górach. Chodzi między innymi o nie zostawianie w widocznym miejscu w samochodzie cennych rzeczy, które mogłyby skłonić złodzieja do włamania. Najlepiej takie przedmioty schować lub wcale nie brać ze sobą.

Ważne jest także takie noszenie dokumentów czy telefonu, aby nie zgubić ich podczas jazdy na nartach. W kolejce czy innych zatłoczonych miejscach warto trzymać cenne przedmioty jak portfel czy klucze w kieszeniach, do których nie będzie miał dostępu potencjalny kieszonkowiec.

Tradycyjnie policja przypomina, że istnieje możliwość sprawdzenia autokaru wyjeżdżającego w trasę. Funkcjonariusze drogówki skontrolują stan techniczny pojazdu, uprawnienia kierowcy czy stan jego trzeźwości. Listę miejsc, w których odbywają się takie kontrole można sprawdzić na stronie internetowej.

Okres ferii rozpoczęli uczniowie województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego.
Relacja Martyny Szymczakowskiej (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty