Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów. Fot. www.wikipedia.org / Julian Nyča (CC BY-SA 3.0)
Kopalnia Węgla Brunatnego Turów. Fot. www.wikipedia.org / Julian Nyča (CC BY-SA 3.0)
We wtorek, w Warszawie rozpocznie się kolejna tura polsko-czeskich rozmów w sprawie kopalni węgla brunatnego Turów.
O 16:00 siedzibie resortu klimatu i środowiska minister Anna Moskwa spotka się z czeską minister środowiska Anną Hubaczkovą. Będą to pierwsze rozmowy na wysokim szczeblu po zmianie rządu w Pradze.

Niespełna rok temu, Czechy pozwały do TSUE Polskę, wskazując na negatywny wpływ kopalni na regiony przygraniczne.

Przed spotkaniem polski rząd tonuje nastroje. "Nie jesteśmy tak dużymi optymistami, jak wcześniej, choć faktycznie nowy rząd to jest nowe otwarcie" - powiedział Polskiemu Radiu rzecznik rządu Piotr Müller. Polityk ma jednak nadzieję, że spór o kopalnię nabierze koncyliacyjnego wymiaru.

Piotr Müller przypomniał, że w tej sprawie zbliża się również finalne rozstrzygnięcie unijnego Trybunału Sprawiedliwości. "My nie przegraliśmy sprawy dotyczącej Turowa na podstawie ostatecznego wyroku, tylko na podstawie zabezpieczenia nałożono na nas kary finansowe, co w ogóle jest bez precedensu i naszym zdaniem jest działaniem nielegalnym. Ale w związku z tym, że zbliża się czas wyroku, to rozumiem, że strona czeska też chciałaby mimo wszystko nie ryzykować rozstrzygnięć i dogadać się w tej sprawie. Jesteśmy na to otwarci" - zadeklarował rzecznik rządu.

Polskie władze stale podtrzymują ofertę m. in. finansowych rekompensat dla strony czeskiej w zamian za wycofanie pozwu z TSUE. W zeszłym tygodniu, czeska minister środowiska zadeklarowała gotowość do zawarcia umowy z Polską. Jak mówiła, rozmowy mają dotyczyć ostatecznego kształtu porozumienia, opartego na ustaleniach z września.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty