Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

źródło: https://twitter.com/IndoPac_Info
źródło: https://twitter.com/IndoPac_Info
Siły amerykańskie i filipińskie rozpoczęły największe od lat ćwiczenia bojowe pokazując siłę ognia sojuszników, która obejmie wspólne manewry z francuską marynarką wojenną oraz ćwiczenia z zatapianiem statków w pobliżu spornego Morza Południowochińskiego. Swój sprzeciw wyraża Pekin.
Coroczne ćwiczenia długoletnich sojuszników będą trwały do 10 maja i weźmie w nich udział ponad 16 000 żołnierzy oraz ponad 250 jednostek francuskich i australijskich.
Choć filipińskie wojsko utrzymuje, że szkolenia Balikatan – co w języku tagalskim znaczy "ramię w ramię" – nie są skierowane do konkretnego kraju, niektóre z głównych scenariuszy konfliktów rozgrywają się na spornym Morzu Południowochińskim lub w jego pobliżu.

Od zeszłego roku straż i statki towarzyszące brały udział w serii coraz bardziej napiętych starć terytorialnych. Podczas spotkań na spornych obszarach jednostki chińskiej straży przybrzeżnej uciekały się do armatek wodnych, blokowały i wykonywały inne niebezpieczne manewry, które spowodowały obrażenia personelu filipińskiej marynarki wojennej, a także doprowadziły do uszkodzeń łodzi zaopatrzeniowych.

Filipińskie wojsko stwierdziło, że głównym celem tegorocznych ćwiczeń jest obrona terytorialna. Waszyngton nie rości sobie żadnych roszczeń do spornych wód, ale oświadczył, że wolność żeglugi i przelotu oraz pokojowe rozstrzyganie sporów leżą w jego interesie narodowym.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty