Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
autopromocja
Zobacz
reklama
Zobacz
reklama
Zobacz

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Chociaż wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się dopiero 26 maja, to już warto zarezerwować sobie czas i stanąć w kolejce.
Żeby zagłosować poza Szczecinem będąc zameldowanym w stolicy Pomorza Zachodniego, będzie trzeba odwiedzić dział "Meldunki" Biura Obsługi Interesantów. Tak samo będzie trzeba zrobić w wypadku, w którym chcemy zagłosować w Szczecinie, a jesteśmy zameldowani w innym mieście na terenie całego kraju.

Oba wnioski wyglądają bardzo prosto. Jeżeli chcemy zagłosować w Szczecinie, wypełniamy dokument z podstawowymi danymi, takimi jak imię, nazwisko, numer PESEL czy adres zamieszkania. Urzędnik przyporządkuje do naszego szczecińskiego adresu najbliższy lokal wyborczy, w którym będziemy mogli oddać głos.

- Powinien przyjść do Urzędu Miasta w Szczecinie i wpisać się do rejestru wyborców albo do spisu wyborców. Ten pierwszy zawiera dane osób zameldowanych oraz takich, które właśnie dokonały z własnej woli wpisu. Spis natomiast jest tworzony pod konkretne wybory, czyli w tym wypadku do europarlamentu - mówił Dariusz Sadowski z Urzędu Miasta w Szczecinie.

Cała procedura zajmuje kilka minut. Wniosek o dopisanie do spisu wyborców można złożyć do 21 maja.

Zameldowani w Szczecinie, którzy chcą głosować w eurowyborach w innym mieście - też mogą głosować. Wypełniony w Urzędzie Miasta wniosek zamienimy na dokument, który okazany w dowolnej komisji wyborczej upoważni nas do oddania głosu.

- Zaświadczenie wydawane jest od razu, od ręki. Oczywiście zależne jest to od liczby chętnych. Czasami trzeba poczekać 5-15 minut w kolejce. Gdy podejdziemy do okienka z wnioskiem, to po chwili otrzymamy zaświadczenie, które będzie nas uprawniało do głosowania w innym, dowolnym miejscu w kraju - mówi Dariusz Sadowski z Urzędu Miasta w Szczecinie.

W wyborach do Europarlamentu w Polsce mogą głosować obywatele polscy oraz obywatele Unii Europejskiej bez obywatelstwa polskiego. Wyborca musi być pełnoletni oraz mieć czynne prawo wyborcze. W wyborach nie mogą głosować osoby prawomocnie ubezwłasnowolnione, osoby pozbawione praw publicznych lub praw wyborczych.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 26 maja. Lokale wyborcze będą otwarte od godziny 7.00 do 21.00.
Urzędnik przyporządkuje do naszego szczecińskiego adresu najbliższy lokal wyborczy, w którym będziemy mogli oddać głos - mówi Dariusz Sadowski z Urzędu Miasta w Szczecinie.
Zameldowani w Szczecinie, którzy chcą głosować w eurowyborach w innym mieście - też mogą głosować - mówi Dariusz Sadowski z Urzędu Miasta w Szczecinie.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty