Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Fot. Grzegorz Gibas [Radio Szczecin]
Fot. Grzegorz Gibas [Radio Szczecin]
Port w Szczecinie potrzebuje żeglownej Odry. Rzeka w ciągu ostatnich 30 lat została tak zaniedbana, że jest gorzej niż było w PRL-u - mówi Andrzej Montwiłł z Akademii Morskiej w Szczecinie.
W czwartek o transporcie śródlądowym rozmawiano w Szczecinie podczas konferencji Inland Shipping.

- Armatorzy barek śródlądowych marzą, aby rzeka Odra miała na całej długości ponad metr głębokości - mówi Jacek Galiszkiewicz z firmy Navigar Trans. To armator, do którego należy kilkanaście barek. - Dla nas to być albo nie być. Dla nas jest ważne, żebyśmy mieli zagwarantowane 1,8 m na Odrze. Teraz na Odrze środkowej jest około 70 cm głębokości, co uniemożliwia totalny transport na Odrze.

- Coraz więcej inwestycji jest realizowanych na Odrze, ale użeglownienie rzeki potrwa latami - tłumaczy Andrzej Montwiłł z Akademii Morskiej w Szczecinie. - To, co dotyczy infrastruktury, co dotyczy nowych regulacji, rozwiązań niektórym wydawało się, że można załatwić w 1-2 lata, jednak nie można. Z tego co wiem dziś, to Wody Polskie rozkręcają szereg zatrzymanych inwestycji, które były zaplanowane wcześniej.

- Porty potrzebują zaplecza w postaci żeglownych rzek. Tak jest w Europie Zachodniej - mówi wiceprezes portu Jacek Cichocki. - Każdy port na świecie, jeżeli ma możliwość skorzystania z żeglugi śródlądowej, to z niej korzysta. Niestety u nas nie ma to miejsca.

W konferencji biorą udział przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
Relacja Grzegorza Gibasa.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty