Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Każdego roku w Polsce na czerniaka choruje 3,5 tysiąca osób. Dlatego tak ważne jest badanie i obserwowanie znamion jakie mamy na skórze - apelują o to lekarze.
Za darmo zbadać się będzie można w sobotę, w ramach Dnia Otwartego w Narodowym Funduszu Zdrowia. Na co dzień można to zrobić w 59 poradniach w regionie.

Znamiona badamy podczas dermoskopii. Pozwala ona obejrzeć je pod dużym powiększeniem by sprawdzić, czy mogą być niebezpieczne - mówi dermatolog Beata Szymańska-Białek.

- Polega na oglądaniu każdego znamienia. Jest to bardzo pracochłonne czasowo, ale przynosi efekty, bo nie musimy wszystkich znamion profilaktycznie wycinać - mówi Szymańska-Białek.

Gdy okaże się, że mogą być niebezpieczne, znamiona mogą zostać zakwalifikowane do wycięcia - dodaje Marzena Kaczmarek z Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii.

- Zmiana zostaje wycięta, poddana badaniu histopatologicznemu i na tej podstawie jest później stawiane rozpoznanie - mówi Kaczmarek.

Należy zwracać uwagę, czy znamiona się nie zmieniają, nie powiększają i nie swędzą. Jeżeli nas niepokoją, natychmiast trzeba zgłosić się do lekarza.

Dermoskopię będzie można zrobić w sobotę w siedzibie Narodowego Funduszu Zdrowia między godziną 9 a 12.
Relacja Joanny Gralki

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty