Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Prawie pół tysiąca uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych naszego regionu odebrało nagrody z konkursów przedmiotowych Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty. Uroczystość odbyła się w auli Szkoły Podstawowej nr 35 w Szczecinie.
Jedną z wyróżnionych kategorii był konkurs "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego". Jest to olimpiada tematyczna, skierowana głównie do uczniów zainteresowanych historią wojskowości - mówi Jerzy Sołtysiak, Zachodniopomorski Wicekurator Oświaty. Dodaje, że jej tematyka jest traktowana równoważnie z innymi konkursami przedmiotowymi.

- Historia i wychowanie historyczne też jest bardzo ważne w obecnej polityce edukacyjnej państwa. Dużą wagę przewiązujemy do dziejów także oręża polskiego. Dzieje się to z wręczaniem nagród Kuratora Oświaty, więc ranga tych konkursów jest równoważna - mówi Sołtysiak.

Tegoroczna edycja konkursu "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego" dotyczyła przede wszystkim okresu drugiej wojny światowej i powojennej walki żołnierzy wyklętych - mówi Jarowit Śledziński z Gimnazjum nr 16 w Szczecinie, jeden z laureatów tej olimpiady.

- W finale spotkaliśmy się z kilkoma kategoriami, takimi jak np. eksponat muzealny, gdzie musieliśmy rozpoznać używany sprzęt wojskowy. Była też kategoria batalistyki w sztuce. Musieliśmy opowiedzieć o treści plakatów propagandowych, takich jak np. ślub Hitlera ze Stalinem, odnośnie paktu Ribbentrop-Mołotow. Albo plakaty o ludowym wojsku polskim - mówi Jarowit Śledziński.

Jarowit Śledziński oprócz wyróżnienia w konkursie historycznym odebrał także nagrody w konkursach z matematyki, fizyki i geografii.
Jedną z wyróżnionych kategorii był konkurs "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego". Jest to olimpiada tematyczna, skierowana głównie do uczniów zainteresowanych historią wojskowości - mówi Jerzy Sołtysiak, Zachodniopomorski Wicekurator Oświaty.
Tegoroczna edycja konkursu "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego" dotyczyła przede wszystkim okresu drugiej wojny światowej i powojennej walki żołnierzy wyklętych - mówi Jarowit Śledziński z Gimnazjum nr 16 w Szczecinie, jeden z laureatów tej olimpiady

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty