Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Stan wojenny w Polsce. Fot. www.wikipedia.org / J. Żołnierkiewicz
Stan wojenny w Polsce. Fot. www.wikipedia.org / J. Żołnierkiewicz
38 lat temu w Polsce wprowadzono stan wojenny. Na ulicach polskich miast pojawili się żołnierze oraz czołgi i transportery opancerzone. Wyłączono łączność telefoniczną, wprowadzono cenzurę korespondencji oraz godzinę policyjną. O północy 13 grudnia rozpoczęły się aresztowania opozycjonistów.
Dokumentalistka Anna Pietraszek wspomina stan wojenny jako czas niepewności. Jak mówi, o poranku zaskoczył ją brak informacji a później przemówienie generała Wojciecha Jaruzelskiego, który ogłosił wprowadzenie stanu wojennego w Polsce.

- Strach o przyjaciół, którzy nagle znikają. Chodzenie z plecakiem po Warszawie, szukanie siebie nawzajem. Szukanie sposobu na utrzymanie się, bo nie ma pracy - powiedziała Anna Pietraszek.

Poeta i pisarz Ernest Bryll mówi, że w całym kraju zapanował chaos. Poeta podkreśla, że większość ludzi bała się o swoją przyszłość. - Ten stan był stanem jakiegoś bałaganu, niewiedzy, zamknięcia wszystkiego. Poza tym całkowitej pustki - powiedział Ernest Bryll.

Kapelan osób internowanych ksiądz Jan Sikorski mówi, że nie wierzył w to, że komunizm zwycięży. Ale wtedy, w grudniu 1981 roku wielu ludzi było przygnębionych. Ksiądz Jan Sikorski podkreśla, że uczucie beznadziei było o tyle silniejsze, że władza zdeptała porozumienia z NSZZ Solidarność, które zawarto w sierpniu 1980 roku.

- Nagle nam ludziom radosnym powiedziano koniec, wróci to co było. Wielu nie wierzyło, ja osobiście też, ale był wielki żal o popsucie czegoś pięknego - powiedział ksiądz Jan Sikorski.

Podczas stanu wojennego w Polsce życie straciło od 40 do 100 osób. Aresztowano i internowano ponad 10 000 obywateli z czego później wielu zmuszono do emigracji. Oficjalną przyczyną wprowadzenia stanu wojennego, którą podały komunistyczne władze był pogarszający się stan gospodarczy państwa. Stan wojenny zawieszono w grudniu 1982 roku, a zniesiono 22 lipca 1983 roku.

W piątek w całej Polsce odbędą się wydarzenia związane z 38. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego. W Warszawie prezydent Andrzej Duda wręczy odznaczenia państwowe, a o 17:00 w byłym areszcie przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie zostanie odprawiona msza święta w intencji ofiar stanu wojennego.

O 19:30 w całym kraju odbędzie się także akcja społeczna "Zapal światło wolności", w której Polacy zapalą świeczki lub znicze w oknach, przy pomnikach i krzyżach i ten sposób upamiętnią ofiary komunizmu w Polsce.
- Strach o przyjaciół, którzy nagle znikają. Chodzenie z plecakiem po Warszawie, szukanie siebie nawzajem. Szukanie sposobu na utrzymanie się, bo nie ma pracy - powiedziała Anna Pietraszek.
Poeta i pisarz Ernest Bryll mówi, że w całym kraju zapanował chaos. Poeta podkreśla, że większość ludzi bała się o swoją przyszłość. - Ten stan był stanem jakiegoś bałaganu, niewiedzy, zamknięcia wszystkiego. Poza tym całkowitej pustki - powiedział Ernest

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty