Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Jacek Jekiel napisał na Twitterze: "Historia zawsze się powtarza jako farsa. Nie dajcie się zwieść tej retoryce". źródło: https://twitter.com/jekieljacek
Jacek Jekiel napisał na Twitterze: "Historia zawsze się powtarza jako farsa. Nie dajcie się zwieść tej retoryce". źródło: https://twitter.com/jekieljacek
Zdaniem profesora Macieja Drzonka można się nie zgadzać ze słowami prezydenta, ale to nie usprawiedliwia obrażania. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Zdaniem profesora Macieja Drzonka można się nie zgadzać ze słowami prezydenta, ale to nie usprawiedliwia obrażania. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Nie można porównywać Prezydenta RP do faszystowskiego zbrodniarza - zaznaczył prof. Maciej Drzonek, politolog z Uniwersytetu Szczecińskiego. Do sprawy odnosi się autor wpisu na Twitterze - Jacek Jekiel.
Dyrektor - podległej marszałkowi województwa - Opery na Zamku w Szczecinie zestawił przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy z wystąpieniem przywódcy włoskich faszystów - Benito Mussoliniego.

Zamieścił również film z sobotniego przemówienia prezydenta Andrzeja Dudy w Zwoleniu, podczas którego głowa państwa skrytykowała przeciwników reformy sądownictwa.

- Ja jestem prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej i powiem tak: - Nie będą nam tutaj w obcych językach narzucali jaki ustrój mamy mieć w Polsce i jak mają być prowadzone polskie sprawy - mówił prezydent Andrzej Duda.


Ta wypowiedź pachnie dyktatorsko, dlatego ja również pozwoliłem sobie na niewstrzemięźliwość - komentuje dyrektor Opery na Zamku, Jacek Jekiel.

- Pierwsza osoba w państwie, która powinna być strażnikiem Konstytucji i wartości demokratycznych zaczyna postępować wbrew tym podstawowym wartościom, które dla mnie są święte. Jest kojarzony z najważniejszym urzędem państwa, który jednak powinna cechować daleko posunięta wstrzemięźliwość wypowiedzi, dlatego ja - jako dyrektor opery - też sobie pozwoliłem na daleko posuniętą niewstrzemięźliwość - argumentował dyr. Jekiel.

Zdaniem profesora Macieja Drzonka można się nie zgadzać ze słowami prezydenta, ale to nie usprawiedliwia obrażania.

- Możemy się zgadzać bądź nie zgadzać z reformą sądownictwa, z jakąkolwiek inną ekspresją polityczną prezydenta Dudy natomiast to nie usprawiedliwia nas, by porównując obrażać - podkreślił prof. Drzonek i dodał: - Pewne porównania są tak nonsensowne, że komentowanie tego przysparza tylko aureoli osobie, która w sposób tak drastyczny się wypowiada. Jaka to w ogóle podstawa do dyskusji?! Nie można przecież porównywać prezydenta RP do faszystowskiego zbrodniarza.

Jacek Jekiel podkreślał, że nie chciałby "obudzić się kiedyś w państwie, które już nie jest demokratyczne".

Jekiel jest dyrektorem Opery na Zamku od 2014 roku - w 2019 został powołany na to stanowisko ponownie. W 2010 roku kandydował do sejmiku województwa z listy Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Politycy z regionu komentują wpis dyrektora opery.
- Ja jestem prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej i powiem tak: - Nie będą nam tutaj w obcych językach narzucali jaki ustrój mamy mieć w Polsce i jak mają być prowadzone polskie sprawy - podkreślił prezydent Andrzej Duda.
Prezydent Duda jest kojarzony z najważniejszym urzędem państwa, który jednak powinna cechować daleko posunięta wstrzemięźliwość wypowiedzi, dlatego ja - jako dyrektor opery - też sobie pozwoliłem na daleko posuniętą niewstrzemięźliwość - argumentował dyr.
- Możemy się zgadzać bądź nie zgadzać z reformą sądownictwa, z jakąkolwiek inną ekspresją polityczną prezydenta Dudy natomiast to nie usprawiedliwia nas, by porównując obrażać - podkreślił prof. Drzonek.
Jaka to w ogóle podstawa do dyskusji?! Nie można przecież porównywać prezydenta RP do faszystowskiego zbrodniarza - podkreślił prof. Maciej Drzonek.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty