Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Jak dodaje minister Zbigniew Ziobro, wniosków o wniesienie skargi nadzwyczajnej w związku z niesprawiedliwymi decyzjami sądów wpłynęło już do Prokuratora Generalnego kilka tysięcy. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Jak dodaje minister Zbigniew Ziobro, wniosków o wniesienie skargi nadzwyczajnej w związku z niesprawiedliwymi decyzjami sądów wpłynęło już do Prokuratora Generalnego kilka tysięcy. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Zainteresowałem się sprawą, bo to dramat dziewczynki, która nie doczekała się sprawiedliwości w sądach - powiedział Radiu Szczecin Prokurator Generalny i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
28 lat temu 10-letnia dziewczynka w szczecińskim szpitalu została zarażona żółtaczką typu B i C. Domagała się odszkodowania w kwocie 300 tys. złotych, ale sądy przyznały jej trzy razy mniej. Prokurator Generalny skierował w tej sprawie skargę nadzwyczajną do Sądu Najwyższego.

- Uznałem, że jest to wielka niesprawiedliwość sądów, jeżeli chodzi o zadośćuczynienie orzeczone w stosunku do pani, która dziś domaga się dodatkowych środków celem "wyrównania". Tego nigdy nie da się wyrównać, tych wielkich krzywd, jakie poniosła na skutek błędów leczenia, niezachowania właściwej higieny i bezpieczeństwa w jednym ze szpitali w Szczecinie - powiedział Zbigniew Ziobro.

Jak dodaje minister, wniosków o wniesienie skargi nadzwyczajnej w związku z decyzjami sądów wpłynęło już do Prokuratora Generalnego kilka tysięcy. W pierwszej kolejności rozpatrywane są sprawy związane z ludzką krzywdą.

- Takich spraw, które skutecznie wnieśliśmy, będzie blisko sto. Kolejne są przygotowywane i będą wysyłane. Tego rodzaju skarga wymaga najwyższej finezji prawnej i kompetencji prawniczej osób, które je sporządzają. Ponieważ jest to już rozprawa na poziomie Sądu Najwyższego i wymaga uzasadnień szczególnych, związanych z wykazaniem naruszenia podstawowych zasad wolności i praw człowieka - podkreśla Ziobro.

W skardze nadzwyczajnej zastępca Prokuratora Generalnego wniósł o uchylenie zaskarżonego wyroku i zasądzenie na rzecz powódki 300 tysięcy złotych tytułem zadośćuczynienia.
Prokurator Generalny skierował w tej sprawie skargę nadzwyczajną do Sądu Najwyższego.
Jak dodaje minister Zbigniew Ziobro, wniosków o wniesienie skargi nadzwyczajnej w związku z niesprawiedliwymi decyzjami sądów wpłynęło już do Prokuratora Generalnego kilka tysięcy.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty