Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Łagodne wyroki dla sprawców pobicia proboszcza bazyliki Jana Chrzciciela w Szczecinie i pracowników parafii. Najbardziej agresywny z napastników usłyszał karę półtora roku więzienia.
Do napadu doszło w lipcu ubiegłego roku - mówi Michał Tomala, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Szczecinie.

- Jeden z oskarżonych mężczyzn groził pokrzywdzonym pozbawieniem życia oraz naruszył ich nietykalność cielesną. Doszło do odepchnięcia pokrzywdzonego księdza proboszcza oraz kilkukrotnie uderzył ręką w twarz kościelnego. Skutkowało to u nich powstaniem obrażeń ciała w obrębie twarzy na okres nieprzekraczający siedmiu dni - mówi Tomala.

Podczas napadu sprawcy żądali od proboszcza ks. Aleksandra Ziejewskiego wydania szat liturgicznych. Jak mówili poszkodowani, przestępcy twierdzili, że chcą odprawić mszę. Sąd jednak nie dopatrzył się w ich działaniu motywów wyznaniowych.

- Sąd Okręgowy ustalił, że przestępstwo popełnione przez oskarżonych nie było spowodowane jakimikolwiek motywami wyznaniowymi czy religijnymi. Było nimi zdobycie środków finansowych, które zakładali, że uzyskają w kościele. To był ich główny motor działania, który doprowadził do tego, że dopuścili się zarzucanych im czynów. Przy czym jeden z mężczyzn nie brał udziału w tych zdarzeniach, dlatego też został uniewinniony przez sąd - mówi rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Szczecinie.

Choć prokuratura domagała się 4 lat więzienia, sad wymierzył sprawcom łagodniejsze kary.

- Są wziął pod uwagę to, że oskarżeni przeprosili, wyrazili żal, a przede wszystkim to, że pokrzywdzeni im wybaczyli to, co im uczynili. Oskarżony, który dopuścił się czynnej napaści, będzie musiał zrekompensować krzywdy, których doznali pokrzywdzeni. Sąd obciążył go obowiązkiem zadośćuczynienia poprzez zapłatę kwot 3, 5 oraz 8 tysięcy złotych - mówi Tomala.

Wyrok nie jest prawomocny.
Do napadu doszło w lipcu ubiegłego roku - mówi Michał Tomala, rzecznik prasowy sądu Okręgowego w Szczecinie.
Jak mówili poszkodowani, przestępcy twierdzili, że chcą odprawić mszę. Sąd jednak nie dopatrzył się w ich działaniu motywów wyznaniowych.
Choć prokuratura domagała się 4 lat więzienia, sad wymierzył sprawcom łagodniejsze kary.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek29wtorek30środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05poniedziałek06wtorek07środa08czwartek09piątek10sobota11niedziela12poniedziałek13wtorek14środa15czwartek16piątek17sobota18niedziela19poniedziałek20wtorek21środa22czwartek23piątek24sobota25niedziela26poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek31sobota01niedziela02

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty