Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
reklama
Zobacz
autopromocja
Zobacz
reklama
Zobacz

Szczecińska Energetyka Cieplna. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Szczecińska Energetyka Cieplna. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
24 miliony złotych na dywidendę dla udziałowców przeznaczyła w ubiegłym roku Szczecińska Energetyka Cieplna. Firma należy w 66 procentach do niemieckiej spółki E.ON. 33 procent ma Miasto Szczecin.
- Duża część tych pieniędzy trafia poza Szczecin - mówi poseł Prawa i Sprawiedliwości Leszek Dobrzyński. - Gdyby to była firma np. miejska, szczecińska SEC, to wszystkie zyski zostawałyby w Szczecinie. Skoro zostawałyby w Szczecinie, to cena dla szczecinian byłaby po prostu albo niższa, albo Szczecin miałby z tych zysków dodatkowy uzysk. I zgodzi się pan redaktor ze mną, że skoro jest to firma zagraniczna, to tak czy siak, część zysków tej firmy na pewno gdzieś wędruje, poza Szczecin. Czy mam rację?

W 2018 roku SEC przeznaczył na dywidendę 27 milionów złotych, a w 2017 roku 30 milionów złotych. Radny Szczecina z Koalicji Obywatelskiej Łukasz Tyszler uważa, że to dobrze, że Szczecin ma udziały w podziale zysku. - Powiedzmy sobie szczerze, że można było mieć te pieniądze, albo nie mieć. Jak się jest udziałowcem, to się ma tą dywidendę, albo jej się nie ma - uważa Tyszler.

Tymczasem radny Prawa i Sprawiedliwości Leszek Duklanowski zwraca uwagę, że udziały miasta w podziale zysków zagranicznych firm komunalnych w Szczecinie są niewielkie.

- Udział miasta, i to widać po dywidendach, Rethmann bierze ze spółki Remondis dywidendy 11 mln rocznie, a miasto bierze 114 tysięcy - podkreśla Duklanowski.

W 2002 roku niemiecki Ruhrgas kupił prawie 50 procent akcji Szczecińskiej Energetyki Cieplnej za 108 milionów złotych.
- Duża część tych pieniędzy trafia poza Szczecin - mówi poseł Prawa i Sprawiedliwości Leszek Dobrzyński.
Radny Szczecina z Koalicji Obywatelskiej Łukasz Tyszler uważa, że to dobrze, że Szczecin ma udziały w podziale zysku.
Radny Prawa i Sprawiedliwości Leszek Duklanowski zwraca uwagę, że udziały miasta w podziale zysków zagranicznych firm komunalnych w Szczecinie są niewielkie.

Dodaj komentarz 8 komentarzy

18 lat temu kupili, przez ten czas w zasadzie stałe inwestują w infrastrukturę a teraz zbierają tego owoce. Radnemu PiSu marzy się posada dla jakiegoś partyjnego spadochroniarza? Gdyby SEC był miejski to Miasto nie miało by dodatkowych wydatków? Bo czytając ten artykuł mam wrażenie że miejski SEC to by tylko zyski przynosił, bez żadnych nakładów własnych.
poseł Duklanowski chce nas z powrotem wysłac do PRL-u ciekawe czy sam jezdzi polonezem , czy ma pralke franie , i zakupy robi tylko w społem????
Kampania w toku.....
cóż za dziwna zbieżność! Firmy, do których PiS jeszcze się nie dobrał - osiągają zyski, płacą podatki i wypłacają dywidendy swoim udziałowcom lub akcjonariuszom.
Dziwne to zjawisko, bo firmy przejęte przez "fahofcuff" z PiS padają na pysk, generują długi i zwalniają pracowników i to mimo wdrażanego tam szeroko programu "Rodzina (PiSowska) Na Swoim". No, ale za to prezesi i suto opłacana kadra kierownicza zmieniają się z szybkością Kałasznika! I każdy łyka duuuże odprawy.
Więc rozumiem płacz Towarzyszy z PiS - TAKA KASIORA, PANIE FERDKU, SIĘ MARNUJE!
PiS walczy z konkurencją? Monopol jeszcze żadnemu odbiorcy nie wyszedł na dobre. Chodzi tylko o własne interesy PiSu i wiadomej grupy energetycznej z siedzibą w Poznaniu.
Pan Duklanowski ma szansę wykazać się przedsiębiorczością i sprawić żeby stocznia Gryfia, st3 offshore itp przynosiły zyski. Poza tym może od miasta kupić Fabrykę Wody, Netto Arenę, stadion i prowadzić normalny biznes. Powodzenia!
Jednym słowem skandal. Teraz co najgorsze historia się powtarza. Pod koniec listopada radni Koalicji Obywatelskiej i Bezpartyjnych zgodzili się, by miasto Szczecin weszło w spółkę New Cogen dokapitalizowując ją sumą 6 mln zł i obejmując w niej tylko 33 % udziałów. Reszta akcji będzie należeć do niemieckiego koncernu E.ON. Większość dywidend znów będzie płynąć do Niemiec.
Z tego co mi wiadomo, to SEC jest zarejestrowany w Szczecinie i tutaj odprowadza podatki za swoje zyski, z których to jest wypłacana dywidenda. W zarządzie, który te dywidendy odbiera jest jedna osoba która nie ma polskiej narodowości, reszta to polacy. Tyle tytułem argumentu w odpowiedzi na tą demagogię z postu powyżej. Dla kolego Pawła dywidenda jest czymś oczywistym i według niego miasto nie musiało by ponosić żadnych kosztów na SEC i członkowie zarządu (najlepiej z PiS) odbierali by takie same dywidendy jak spółka która obecnie sprzedaje ciepło w Szczecinie oraz 7 innych miejscowościach w Zachodniopomorskim.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty