Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Dzieci za drutami obozu. Kadr z filmu sowieckiego dokumentującego wyzwolenie Auschwitz. źródło: pl.wikipedia.org/wiki/Auschwitz-Birkenau
Dzieci za drutami obozu. Kadr z filmu sowieckiego dokumentującego wyzwolenie Auschwitz. źródło: pl.wikipedia.org/wiki/Auschwitz-Birkenau
W Niemczech już we wtorek rozpoczęły się liczne uroczystości związane z obchodami Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
Politycy wszystkich opcji, przedstawiciele wszystkich organizacji humanitarnych zapowiedzieli walkę z powracającym w Niemczech i na świecie antysemityzmem.

Przewodniczący Światowego Kongresu Żydów Ronald S. Lauder oraz przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster wezwali młodych ludzi, aby zaraz po tym, gdy skończy się pandemia nadrobili edukacyjne wizyty w niemieckich obozach zagłady.

Obchody Pamięci o Holokauście obchodzone są w Niemczech od 25 lat. Natomiast Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu (International Day of Commemoration in Memory of the Victims of the Holocaust) został uchwalony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 1 listopada 2005 roku.

Na datę obchodów wybrano 27 stycznia - dzień wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w 1945 roku.

Premier Brandenburgii Dietmar Woidke przyznał, że po dziesięcioleciach powraca gwałt wobec żydowskich obywateli. "Niemcy nie mogą ponownie utracić żydowskiego zaufania" - ostrzegł dziś w Bundestagu Woidke. Z kolei przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster apeluje o lepszą edukację niemieckich obywateli.

"Walka a antysemityzmem będzie możliwa tylko wtedy, gdy policjanci, prawnicy, urzędnicy, nauczyciele, obywatele Niemiec i całego świata zrozumieją czym jest antysemityzm. Dzisiaj walka z antysemityzmem jest ważniejsza niż kiedykolwiek. Antysemityzm to nie opinia, to jest przestępstwo" - powiedział Schuster.
Relacja Waldemara Maszewskiego [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek01wtorek02środa03czwartek04piątek05sobota06niedziela07poniedziałek08wtorek09środa10czwartek11piątek12sobota13niedziela14poniedziałek15wtorek16środa17czwartek18piątek19sobota20niedziela21poniedziałek22wtorek23środa24czwartek25piątek26sobota27niedziela28poniedziałek29wtorek30środa31czwartek01piątek02sobota03niedziela04

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty