Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Realizacja: Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]
Mieszkańcy Gryfina będą mogli zobaczyć najstarsze dokumenty dotyczące ich miasta, powstałe jeszcze w średniowieczu.
Film, poświęcony tym zabytkom sztuki pisanej, będzie prezentowany w Internecie.

- W środę ekipa filmowców z Gryfina kręciła ujęcia w Archiwum Państwowym w Szczecinie - mówi Jakub Sieradzki z Biblioteki Publicznej w Gryfinie.

- Film jest jedną z części serii takich dokumentów, które prezentują rozmaite ciekawostki związane z naszym miastem. Najstarszy dokument dotyczący naszego miasta znajduje się tutaj i jest to jednocześnie najstarszy dokument w całym Archiwum. Stąd nas tutaj przywiało, bardzo się cieszymy z pomocy pracowników. Mamy nadzieję, że dokument będzie interesujący - tłumaczy Sieradzki.

- Film znajdzie się na stronach Urzędu Miasta Gryfino, w połowie maja, w Noc Muzeów - mówi Jakub Matura z referatu promocji.

- Z okazji europejskiej Nocy Muzeów, chcemy przygotować dla mieszkańców naszej gminy interesujący materiał, w którym popularyzujemy historię naszego miasta, naszej gminy w fajny i atrakcyjny sposób. Wymyśliliśmy, że tym tematem, tegorocznym, który chcemy poruszyć są gryfińskie archiwalia, czyli najcenniejsze dokumenty, które ocalały do naszych czasów z historią naszego miasta - opowiada Matura.

Najstarszy dokument pergaminowy z Gryfina przechowywany w szczecińskim Archiwum Państwowym pochodzi z 1273 roku.
- Mamy nadzieję, że dokument będzie interesujący - tłumaczy Sieradzki.
- Wymyśliliśmy, że tym tematem, tegorocznym, który chcemy poruszyć są gryfińskie archiwalia, czyli najcenniejsze dokumenty, które ocalały do naszych czasów z historią naszego miasta - opowiada Matura.
Fot. Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]
Fot. Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty