"Remont stulecia” kolegiaty w Stargardzie formalnie dobiegł końca. Prace konserwatorskie i renowacyjne trwały blisko trzy lata i trzy miesiące.
Gruntowny remont świątyni o takiej skali ostatni raz wykonano na początku XX wieku. Przedsięwzięcie wartości 21 mln zł kwotą 17 mln dofinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Parafia skorzystała również z unijnego wsparcia. Finansowy wkład własny zapewniło też Miasto razem z parafialną wspólnotą.
Ks. Janusz Posadzy, proboszcz kolegiackiej parafii przyznaje, że po komisyjnym odbiorze pozostają jeszcze:
- Prace porządkowe po inwestycji. Największym wyzwaniem było malowanie sklepień do wysokości 30 metrów, fresków, które tam się znajdowały. Jeżeli chodzi o barwy, to wzorowano się na epoce baroku. Tak wielu ludzi zaangażowanych - poprzez wykonawcę, wszystkich artystów, konserwatorów - każdemu się należą wielkie słowa uznania za to, co zrobili dla tego projektu - podkreślił.
W ramach prac dokonano też wymiany instalacji elektrycznej, posadzki, odnowiono elewację. Świątynia zyskała efektowną iluminację. Proboszcz przyznaje, że to jeszcze nie koniec.
- Będziemy aplikować o nowe środki, wszystko mamy przygotowane, mamy pełną dokumentację na realizację drugiego etapu tego zadania - dodał.
W drugim etapie przewidziano windę w kolegiackiej wieży i taras widokowy. Pomyślne zakończenie "Remontu stulecia" zwieńczy odpustowa uroczystość przewidziana w ostatni, sierpniowy weekend.
Ks. Janusz Posadzy, proboszcz kolegiackiej parafii przyznaje, że po komisyjnym odbiorze pozostają jeszcze:
- Prace porządkowe po inwestycji. Największym wyzwaniem było malowanie sklepień do wysokości 30 metrów, fresków, które tam się znajdowały. Jeżeli chodzi o barwy, to wzorowano się na epoce baroku. Tak wielu ludzi zaangażowanych - poprzez wykonawcę, wszystkich artystów, konserwatorów - każdemu się należą wielkie słowa uznania za to, co zrobili dla tego projektu - podkreślił.
W ramach prac dokonano też wymiany instalacji elektrycznej, posadzki, odnowiono elewację. Świątynia zyskała efektowną iluminację. Proboszcz przyznaje, że to jeszcze nie koniec.
- Będziemy aplikować o nowe środki, wszystko mamy przygotowane, mamy pełną dokumentację na realizację drugiego etapu tego zadania - dodał.
W drugim etapie przewidziano windę w kolegiackiej wieży i taras widokowy. Pomyślne zakończenie "Remontu stulecia" zwieńczy odpustowa uroczystość przewidziana w ostatni, sierpniowy weekend.

Radio Szczecin