Nabożeństwo ekumeniczne, połączone z pochówkiem ludzkich szczątków odnalezionych podczas prac konserwacyjnych, rozpocznie w Stargardzie trzydniowe uroczystości zakończenia Remontu Stulecia Kolegiaty Najświętszej Marii Panny Królowej Świata.
Kulminacyjnym punktem obchodów będzie celebrowana w najbliższa niedzielę dziękczynna msza odpustowa. Najpierw jednak w piątkowe popołudnie nastąpi ekumeniczny pochówek osób, które na przestrzeni wieków spoczywały w murach Kolegiaty.
Ks. Janusz Posadzy, proboszcz kolegiackiej parafii przyznaje, że dzisiejsze nabożeństwo to najlepsza forma inauguracji uroczystości odpustowych.
- O siedemnastej zostaną pochowane szczątki, które zostały odkryte podczas renowacji naszej kolegiaty, ale także badań archeologicznych w kaplicach północnych. Trumny były składane na rusztach, a następnie przez 200-300 lat w stanie prawie nienaruszonym przebywały. I teraz chcemy te szczątki ludzkie z godnością pochować - mówi ks. Posadzy.
Do udziału we wspólnym świętowaniu zakończenia Remontu Stulecia zaprasza również Michał Jach, poseł na Sejm RP, będący pod dużym wrażeniem końcowego efektu wszystkich prac.
- To są bardzo wielkie pieniądze, które pozyskano z funduszy unijnych. Również dziękuję prezydentowi Stargardu, który też był od początku w to mocno zaangażowany. Jesteśmy dumni. Namawiam księdza Janusza, żeby książkę napisał, bo to jest naprawdę wielkie dzieło - podkreśla Jach.
Relacje z dziękczynnych uroczystości przekażemy również na naszej antenie, w plenerowym studiu Radia Szczecin, które swoją działalność rozpocznie w najbliższa niedzielę bezpośrednio przy Kolegiacie.
Ks. Janusz Posadzy, proboszcz kolegiackiej parafii przyznaje, że dzisiejsze nabożeństwo to najlepsza forma inauguracji uroczystości odpustowych.
- O siedemnastej zostaną pochowane szczątki, które zostały odkryte podczas renowacji naszej kolegiaty, ale także badań archeologicznych w kaplicach północnych. Trumny były składane na rusztach, a następnie przez 200-300 lat w stanie prawie nienaruszonym przebywały. I teraz chcemy te szczątki ludzkie z godnością pochować - mówi ks. Posadzy.
Do udziału we wspólnym świętowaniu zakończenia Remontu Stulecia zaprasza również Michał Jach, poseł na Sejm RP, będący pod dużym wrażeniem końcowego efektu wszystkich prac.
- To są bardzo wielkie pieniądze, które pozyskano z funduszy unijnych. Również dziękuję prezydentowi Stargardu, który też był od początku w to mocno zaangażowany. Jesteśmy dumni. Namawiam księdza Janusza, żeby książkę napisał, bo to jest naprawdę wielkie dzieło - podkreśla Jach.
Relacje z dziękczynnych uroczystości przekażemy również na naszej antenie, w plenerowym studiu Radia Szczecin, które swoją działalność rozpocznie w najbliższa niedzielę bezpośrednio przy Kolegiacie.

Radio Szczecin