Ekumeniczną ceremonią poświęcenia szczątków ludzkich odkrytych podczas prac konserwatorskich Kolegiaty Najświętszej Marii Panny Królowej Świata w Stargardzie zainaugurowano uroczystości odpustowe, których punktem kulminacyjnym będzie dziękczynienie za pomyślny finał Remontu Stulecia świątyni.
W ceremonii uczestniczyli kanonicy Kapituły Stargardzkiej oraz duchowni wyznania ewangelickiego i prawosławnego. Poświęceniu miejsc pochówku zmarłych spoczywających ponownie w Kolegiacie, na czele z Peterem Gröningiem i jego małżonką nadano bogatą oprawę.
Obecny podczas uroczystości Mirosław Wola, Naczelny Kapelan Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego i Biskup Senior Diecezji Gorzowskiej przyznaje, że to forma uczczenia pokoleń ewangelików, którzy przez wieku troszczyli się o tę świątynię.
- Pokazują nam, przypominają nam osoby, które coś budowały pozytywnego, budowały coś dla innych, tu na tej ziemi harcerskiej, w samym mieście Stargardzie. Myślę, że jest to dobry impuls do spotkania, do wspólnej modlitwy. Tutaj chrzcili swoje dzieci, zawierali związki małżeńskie, żegnali swoich bliskich, troszczyli się o piękny taki pomnik, świadectwo ich ducha i duchowości - mówi Wola.
W ceremonii uroczystego pochówku burmistrza i bezimiennych zmarłych, złożonych w kaplicach Kolegiaty licznie uczestniczyli mieszkańcy Stargardu, podziwiając także iluminację wnętrz świątyni, zaprezentowaną podczas modlitewnego spotkania.
Obecny podczas uroczystości Mirosław Wola, Naczelny Kapelan Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego i Biskup Senior Diecezji Gorzowskiej przyznaje, że to forma uczczenia pokoleń ewangelików, którzy przez wieku troszczyli się o tę świątynię.
- Pokazują nam, przypominają nam osoby, które coś budowały pozytywnego, budowały coś dla innych, tu na tej ziemi harcerskiej, w samym mieście Stargardzie. Myślę, że jest to dobry impuls do spotkania, do wspólnej modlitwy. Tutaj chrzcili swoje dzieci, zawierali związki małżeńskie, żegnali swoich bliskich, troszczyli się o piękny taki pomnik, świadectwo ich ducha i duchowości - mówi Wola.
W ceremonii uroczystego pochówku burmistrza i bezimiennych zmarłych, złożonych w kaplicach Kolegiaty licznie uczestniczyli mieszkańcy Stargardu, podziwiając także iluminację wnętrz świątyni, zaprezentowaną podczas modlitewnego spotkania.

Radio Szczecin
