Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

źródło: materiał promocyjny "Paszportów Paragwaju".
źródło: materiał promocyjny "Paszportów Paragwaju".
W Warszawie zaprezentowana została anglojęzyczna wersja filmu "Paszporty Paragwaju". Film Roberta Kaczmarka opowiada mało znaną historię polskich dyplomatów w Bernie, którzy w czasie II wojny ratowali Żydów.
Pokaz zorganizowano w Narodowym Dniu Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

Reżyser filmu, Robert Kaczmarek wyjaśnia, że grupa berneńska musiała działać ze szczególną ostrożnością i ukrywała informacje na temat swojej działalności przed pozostałymi pracownikami polskiej ambasady w Szwajcarii. Reżyser podkreśla, że grupa działała w tajemnicy ze względów bezpieczeństwa.

- Za taką działalność mogli być wydaleni, równało się to wyrokowi śmierci. Co więcej, działały tam wywiady tak Abwehry jak i Gestapo - zaznaczył Robert Kaczmarek.

W latach 1942-1943 w poselstwie RP w Bernie działała nieformalna grupa polskich dyplomatów i działaczy organizacji żydowskich, którzy wspólnie stworzyli system nielegalnego pozyskiwania paszportów państw Ameryki Południowej. Fałszywe dokumenty przyczyniły się do ratowania europejskich Żydów przed zagładą.

Konsul honorowy Polski w Szwajcarii, Markus Blechner, którego ojciec był jedną z osób finansujących paszporty dla ratowanych Żydów podkreśla, że grupa pomagała wszystkim Żydom.

- Dla nich nie miało różnicy, czy to były dzieci, czy starsi ludzie, czy Polacy, czy Niemcy, czy Holendrzy... Nie. Oni ratowali rodziny. Jako przykład była rodzina z piątką dzieci. W tamtych czasach wyrabiano wspólne paszporty - jeden dla całej rodziny - podkreślił Markus Blechner.

Film w polskiej wersji językowej miał premierę w styczniu 2019 roku. Pokazy filmu od początku marca odbywają się w całej Polsce. Producentem jest Instytut Pamięci Narodowej.
- Za taką działalność mogli być wydaleni, równało się to wyrokowi śmierci. Co więcej, działały tam wywiady tak Abwehry jak i Gestapo - podkreślił Robert Kaczmarek.

Zobacz także

2019-04-10, godz. 13:44 Festiwal Muzyki Pasyjnej i ukłon w stronę Moniuszki Ponad 700 chórzystów z całej Polski oraz Słowacji i Białorusi zjedzie do Szczecina na 6. Międzynarodowy Szczeciński Festiwal Muzyki Pasyjnej. » więcej 2019-04-10, godz. 12:22 Jego przeboje podbijały listy przebojów. Wokalista legendarnej grupy specjalnie dla Radia Szczecin [WYWIAD] Jego przeboje "Chenko" i "For America" podbijały listy przebojów w latach 80. W środę Simon Toulson-Clarke, wokalista legendarnej grupy Red Box, gościł w programie "Radio Szczecin w Pracy" u Grzegorza Lamenta. » więcej 2019-04-09, godz. 19:39 Nowy festiwal muzyki klasycznej w Szczecinie [ZDJĘCIA] Nowy festiwal muzyki klasycznej w Szczecinie odbędzie się na przełomie kwietnia i maja. Baltic Neopolis Orchestra zaprasza na "Szczecin Classic". » więcej 2019-04-08, godz. 18:26 Rozpoczyna się budowa Sunrise Festival Na dawnym lotnisku w kołobrzeskiej dzielnicy Podczele rozpoczęły się pierwsze prace związane z przygotowaniem Sunrise Festival 2019. To właśnie na ten teren impreza przenosi się po 16 latach spędzonych w kołobrzeskim amfiteatrze. » więcej 2019-04-07, godz. 09:00 Kalinowe Namysto i Akord gośćmi Spotkań z Kulturą Ukraińską [ZDJĘCIA] Po raz 16. w Goleniowskim Domu Kultury odbyło się coroczne Spotkanie z Kulturą Ukraińską. Na zaproszenie tamtejszego Koła Związku Ukraińców w Polsce m.in. śpiewała i zagrała na bandurze pochodząca spod Drohobycza Zoriana Grzy… » więcej 2019-04-06, godz. 09:44 Mick Jagger rekonwalescentem po operacji serca Mick Jagger, wokalista zespołu The Rolling Stones, który przeszedł operację serca napisał w mediach społecznościowych do fanów, że czuje się dużo lepiej. Operacja została przeprowadzona w światowej sławy klinice w amerykańskim… » więcej 2019-04-04, godz. 19:22 Międzynarodowe Złote Pointy po raz 12. w Szczecinie Młodzi tancerze, absolwenci szkół baletowych z Polski oraz Ukrainy, Węgier i Włoch walczą o miano najlepszego absolwenta w 2019 roku. » więcej 2019-04-04, godz. 18:53 Największa i najciekawsza kolekcja Stoewera trafi do Szczecina [ZDJĘCIA] Siedem samochodów i siedem rowerów, jeden motorower, 34 maszyny do pisania, ponad 50 maszyn do szycia oraz kilkaset drobnych eksponatów - a wszystko wyprodukowane w Szczecinie - przez działającą na przełomie XIX i XX wieku fabryce Stoewera… » więcej 2019-04-04, godz. 13:04 Jerzy Wójcik nie żyje Zmarł Jerzy Wójcik - operator filmowy, reżyser, autor scenariuszy filmowych i teatralnych, jeden ze współtwórców "polskiej szkoły filmowej". Miał 88 lat. » więcej 2019-04-03, godz. 09:07 Dla kogo Nagroda im. Joanny Kulmowej? Zmarła w ubiegłym roku poetka Joanna Kulmowa patronem nowej nagrody w dziedzinie literatury. » więcej
224225226227228229230