W Warszawie zaprezentowana została anglojęzyczna wersja filmu "Paszporty Paragwaju". Film Roberta Kaczmarka opowiada mało znaną historię polskich dyplomatów w Bernie, którzy w czasie II wojny ratowali Żydów.
Reżyser filmu, Robert Kaczmarek wyjaśnia, że grupa berneńska musiała działać ze szczególną ostrożnością i ukrywała informacje na temat swojej działalności przed pozostałymi pracownikami polskiej ambasady w Szwajcarii. Reżyser podkreśla, że grupa działała w tajemnicy ze względów bezpieczeństwa.
- Za taką działalność mogli być wydaleni, równało się to wyrokowi śmierci. Co więcej, działały tam wywiady tak Abwehry jak i Gestapo - zaznaczył Robert Kaczmarek.
W latach 1942-1943 w poselstwie RP w Bernie działała nieformalna grupa polskich dyplomatów i działaczy organizacji żydowskich, którzy wspólnie stworzyli system nielegalnego pozyskiwania paszportów państw Ameryki Południowej. Fałszywe dokumenty przyczyniły się do ratowania europejskich Żydów przed zagładą.
Konsul honorowy Polski w Szwajcarii, Markus Blechner, którego ojciec był jedną z osób finansujących paszporty dla ratowanych Żydów podkreśla, że grupa pomagała wszystkim Żydom.
- Dla nich nie miało różnicy, czy to były dzieci, czy starsi ludzie, czy Polacy, czy Niemcy, czy Holendrzy... Nie. Oni ratowali rodziny. Jako przykład była rodzina z piątką dzieci. W tamtych czasach wyrabiano wspólne paszporty - jeden dla całej rodziny - podkreślił Markus Blechner.
Film w polskiej wersji językowej miał premierę w styczniu 2019 roku. Pokazy filmu od początku marca odbywają się w całej Polsce. Producentem jest Instytut Pamięci Narodowej.
Zobacz także
2018-01-23, godz. 18:19
Drugie urodziny Centrum Dialogu Przełomy Muzeum Narodowego w Szczecinie [ZDJĘCIA]
Centrum Dialogu Przełomy Muzeum Narodowego w Szczecinie ma 2 lata. W ciągu ostatniego roku przygotowano 10 wystaw czasowych. Obejrzało je ponad 40 tysięcy widzów, nie licząc tych, którzy oglądali ekspozycje plenerowe. W "Przełomach"…
» więcej
2018-01-23, godz. 17:25
Wystawa w Akademii Sztuki, drzwi otwarte [ZDJĘCIA]
Obcięte palce, albo drganie ludzkiego oka... - takie prace można oglądać na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie. Wszystko to w ramach Otwartego Przeglądu Semestralnego. Akademia otwiera swoje drzwi dla mieszkańców…
» więcej
2018-01-23, godz. 16:58
"Twój Vincent" o krok bliżej do Oscara
Spodziewałem się nominacji i nie jest to dla mnie aż tak wielkie zaskoczenie - powiedział kiladziesiąt minut po ogłoszeniu nominacji do Oscara - Jerzy Lisak - jeden z twórców Twojego Vincenta.
» więcej
2018-01-20, godz. 15:04
Holland kręci serial dla Netflixa. Zdjęcia także we Wrocławiu
We Wrocławiu kręcony będzie pierwszy polski serial internetowej firmy Netflix. Jego reżyserem będzie Agnieszka Holland. Zdjęcia ruszą w lutym, a już od poniedziałku będzie można spróbować swoich sił na castingu dla statystó…
» więcej
2018-01-19, godz. 12:40
Ekumeniczne spotkanie w Trzebiatowie
Spotkanie Czterech Świec, czyli wspólny wieczór przedstawicieli największych Kościołów chrześcijańskich rozpocznie się w piątek o 17 w Trzebiatowie.
» więcej
2018-01-19, godz. 09:56
BNO ma 10 lat. Jubileuszowe atrakcje dla miłośników muzyki
Baltic Neopolis Orkiestra zagrała swój urodzinowy koncert w Trafostacji Sztuki Szczecin. Zespół w jubileuszowym roku zaplanował serię koncertów.
» więcej
2018-01-19, godz. 08:11
Część druga "Podziemnego Szczecina" już w sprzedaży
"Podziemny Szczecin" część druga już dostępny dla czytelników. W Starej Rzeźni w Szczecinie odbyła się premiera książki, czyli dwunastu historii tajemniczych podziemnych zakątków Szczecina.
» więcej
2018-01-18, godz. 23:28
Premiera nowej książki Szczygielskiego
Ogólnopolska premiera najnowszej książki Marcina Szczygielskiego odbyła się dziś w szczecińskiej księgarni Fika. "Bez piątej klepki", to czwarta część bestsellerowej serii opowieści o dziewięcioletniej Majce.
» więcej
2018-01-18, godz. 14:54
Goście Goście! Teatr Współczesny otwiera się na Ukraińców
Goście, goście! najnowszy projekt Teatru Współczesnego to cykl czytań scenicznych dramatów ukraińskich. Organizatorzy spotkań dostrzegli, że Szczecin staje się domem dla wielu przybywających do nas imigrantów. Na ulicach Szczecina…
» więcej
2018-01-18, godz. 13:06
Londyn: program z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości
Londyński Instytut Kultury Polskiej ogłosił program wydarzeń, które przygotował w związku z przypadającym na ten rok stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości. Z czym będzie chciał trafić w tym roku do Brytyjczyków?
» więcej