Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

źródło: materiał promocyjny "Paszportów Paragwaju".
źródło: materiał promocyjny "Paszportów Paragwaju".
W Warszawie zaprezentowana została anglojęzyczna wersja filmu "Paszporty Paragwaju". Film Roberta Kaczmarka opowiada mało znaną historię polskich dyplomatów w Bernie, którzy w czasie II wojny ratowali Żydów.
Pokaz zorganizowano w Narodowym Dniu Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

Reżyser filmu, Robert Kaczmarek wyjaśnia, że grupa berneńska musiała działać ze szczególną ostrożnością i ukrywała informacje na temat swojej działalności przed pozostałymi pracownikami polskiej ambasady w Szwajcarii. Reżyser podkreśla, że grupa działała w tajemnicy ze względów bezpieczeństwa.

- Za taką działalność mogli być wydaleni, równało się to wyrokowi śmierci. Co więcej, działały tam wywiady tak Abwehry jak i Gestapo - zaznaczył Robert Kaczmarek.

W latach 1942-1943 w poselstwie RP w Bernie działała nieformalna grupa polskich dyplomatów i działaczy organizacji żydowskich, którzy wspólnie stworzyli system nielegalnego pozyskiwania paszportów państw Ameryki Południowej. Fałszywe dokumenty przyczyniły się do ratowania europejskich Żydów przed zagładą.

Konsul honorowy Polski w Szwajcarii, Markus Blechner, którego ojciec był jedną z osób finansujących paszporty dla ratowanych Żydów podkreśla, że grupa pomagała wszystkim Żydom.

- Dla nich nie miało różnicy, czy to były dzieci, czy starsi ludzie, czy Polacy, czy Niemcy, czy Holendrzy... Nie. Oni ratowali rodziny. Jako przykład była rodzina z piątką dzieci. W tamtych czasach wyrabiano wspólne paszporty - jeden dla całej rodziny - podkreślił Markus Blechner.

Film w polskiej wersji językowej miał premierę w styczniu 2019 roku. Pokazy filmu od początku marca odbywają się w całej Polsce. Producentem jest Instytut Pamięci Narodowej.
- Za taką działalność mogli być wydaleni, równało się to wyrokowi śmierci. Co więcej, działały tam wywiady tak Abwehry jak i Gestapo - podkreślił Robert Kaczmarek.

Zobacz także

2017-07-06, godz. 16:28 Nowe brzmienie big beatu w Filharmonii To drugi i ostatni dzień festiwalu zatytułowanego "Klubowy Paprykarz i Oranżada" z okazji urodzin Szczecina. » więcej 2017-07-06, godz. 08:08 Dobre kino w Kołobrzegu. Wyróżnienie dla Magdaleny Zawadzkiej [ZDJĘCIA] Najbliższe dni w Kołobrzegu upłyną pod znakiem dobrego kina - tak Suspense Film Festival zapowiada producent imprezy, Andrzej Stachecki. » więcej 2017-07-06, godz. 07:36 W Filharmonii serwują paprykarz i oranżadę. Do tego rewelacyjna muzyka [WIDEO, ZDJĘCIA] Publiczność zachwycona nową odsłoną dawnych hitów polskiej piosenki. Pierwszy koncert w ramach dwudniowego festiwalu "Klubowy Paprykarz i Oranżada" z okazji urodzin Szczecina przyciągnął tłumy do filharmonii im Mieczysława Kar… » więcej 2017-07-05, godz. 08:36 Międzyzdroje zaroi się od gwiazd W Międzyzdrojach rozpoczyna się 22. Festiwal Gwiazd. Od 5 do 9 lipca uczestnicy wydarzenia będą mogli oglądać spektakle teatralne, posłuchać koncertów gwiazd muzyki polskiej czy spotkać z pisarzami. » więcej 2017-07-04, godz. 21:33 Festiwal, który przenosi w czasie! Czas na Paprykarz i Oranżadę "Klubowy Paprykarz i Oranżada" startuje w środę w szczecińskiej filharmonii. Impreza nawiązuje do klimatu Festiwalu Młodych Talentów, który w 1962 roku odbył się w Szczecinie. To na nim odkryto Karin Stanek, Helenę Majdaniec oraz… » więcej 2017-07-04, godz. 08:46 "To było niesamowite". Szczecin wraca do muzycznej historii "Wrzeszczałem, machałem marynarką i fotografowałem" - Szczeciński Festiwal Młodych Talentów sprzed lat - oczami fotografa. Do tej imprezy nawiązuje nadchodzący dwudniowy festiwal "Klubowy paprykarz i oranżada", który odbędzie się… » więcej 2017-07-02, godz. 12:19 Andrzej Seweryn na Lecie z Muzami Andrzej Seweryn będzie gościem tegorocznego "Lata z Muzami" w Nowogardzie. Podczas festiwalu aktor wystąpi w spektaklu "Rozmowy z Szekspirem" oraz spotka się z widzami. » więcej 2017-07-02, godz. 09:54 Muzyczna uczta, czyli Baltic Neopolis Festival w Drawnie [ZDJĘCIA] Baltic Neopolis Festival zawitał do kolejnych miast. Podczas weekendu muzyki granej "na żywo"można posłuchać w Drawnie i Świdwinie. » więcej 2017-07-02, godz. 09:43 Nagroda Gryfia przyznana. Reportaż o tsunami najlepszy [ZDJĘCIA] Katarzyna Boni, autorka reportażu o tsunami w Japonii "Ganbare! Warsztaty umierania" zwyciężczynią Gryfii 2017. Nagroda Literacka dla Autorki została przyznana w Szczecinie po raz szósty. » więcej 2017-07-01, godz. 18:20 Biesiada dla sąsiadów Kany podczas "Spoiw Kultury" Deszcz nie przeszkodził w posiadówce Festiwalu "Spoiwa Kultury", które odbywają się w Szczecinie. Całość rozpoczęła się o godzinie 9, a zakończy się po 24 godzinach. » więcej
325326327328329330331