W Warszawie zaprezentowana została anglojęzyczna wersja filmu "Paszporty Paragwaju". Film Roberta Kaczmarka opowiada mało znaną historię polskich dyplomatów w Bernie, którzy w czasie II wojny ratowali Żydów.
Reżyser filmu, Robert Kaczmarek wyjaśnia, że grupa berneńska musiała działać ze szczególną ostrożnością i ukrywała informacje na temat swojej działalności przed pozostałymi pracownikami polskiej ambasady w Szwajcarii. Reżyser podkreśla, że grupa działała w tajemnicy ze względów bezpieczeństwa.
- Za taką działalność mogli być wydaleni, równało się to wyrokowi śmierci. Co więcej, działały tam wywiady tak Abwehry jak i Gestapo - zaznaczył Robert Kaczmarek.
W latach 1942-1943 w poselstwie RP w Bernie działała nieformalna grupa polskich dyplomatów i działaczy organizacji żydowskich, którzy wspólnie stworzyli system nielegalnego pozyskiwania paszportów państw Ameryki Południowej. Fałszywe dokumenty przyczyniły się do ratowania europejskich Żydów przed zagładą.
Konsul honorowy Polski w Szwajcarii, Markus Blechner, którego ojciec był jedną z osób finansujących paszporty dla ratowanych Żydów podkreśla, że grupa pomagała wszystkim Żydom.
- Dla nich nie miało różnicy, czy to były dzieci, czy starsi ludzie, czy Polacy, czy Niemcy, czy Holendrzy... Nie. Oni ratowali rodziny. Jako przykład była rodzina z piątką dzieci. W tamtych czasach wyrabiano wspólne paszporty - jeden dla całej rodziny - podkreślił Markus Blechner.
Film w polskiej wersji językowej miał premierę w styczniu 2019 roku. Pokazy filmu od początku marca odbywają się w całej Polsce. Producentem jest Instytut Pamięci Narodowej.
Zobacz także
2024-04-04, godz. 08:37
Sekstet wokalny proMODERN zachwycił Sonetami Shakespeare’a w Filharmonii [ZDJĘCIA]
Sonety Williama Shakespeare’a od wieków inspirują artystów na całym świecie. Kilkanaście spośród 154. zabrzmiało wczoraj, 3 kwietnia 2024 w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie w wykonaniu jednego z najdoskonalszych…
» więcej
2024-04-02, godz. 09:05
Kończy się remont amfiteatru w Lipianach
Wyremontowany amfiteatr w Lipianach zostanie oddany do użytku już w połowie kwietnia.
» więcej
2024-03-31, godz. 10:45
Deka_gramy czyli [3x1(0)]! [WIDEO, ZDJĘCIA]
Inaczej mówiąc cykl [3x1] ma 10 lat!
» więcej
2024-03-28, godz. 13:47
Żeńskie głosy do Chóru Politechniki Morskiej poszukiwane
Chór Żeński Politechniki Morskiej w Szczecinie szuka nowych głosów.
» więcej
2024-03-27, godz. 23:53
Araine zagrał, wszyscy przeżyli. [WIDEO, ZDJĘCIA]
Minikoncert odbył się w ramach marcowej odsłony cyklu [3x1].
» więcej
2024-03-27, godz. 19:52
Artur Moon zagrał „Koncert w Ciemności” w Operze na Zamku [ZDJĘCIA]
Występuje z ogromnym powodzeniem w Stanach Zjednoczonych, Indonezji, Emiratach Arabskich, na Filipinach i w krajach europejskich. Laureat prestiżowych nagród muzycznych, polski pianista, awangardowy kompozytor i wizjoner - Artur Moon zagrał…
» więcej
2024-03-27, godz. 15:37
Wystawa Nieżychowskiego przybliża życie tej wyjątkowej dla Szczecina postaci [WIDEO, ZDJĘCIA]
Szczecińska Agencja Artystyczna otworzyła na Jasnych Błoniach wystawę poświęconą ważnej dla Szczecina osobowości - Jackowi Nieżychowskiemu.
» więcej
2024-03-27, godz. 12:44
Międzynarodowy Dzień Teatru. W Szczecinie świętowano wcześniej [ZDJĘCIA]
W środę Międzynarodowy Dzień Teatru. W Szczecinie świętowano już w poniedziałek. Podczas gali zorganizowanej przez Zarząd Oddziału Związku Artystów Scen Polskich w Szczecinie oraz Teatr Polski wyróżniono aktorów pracujących…
» więcej
2024-03-26, godz. 18:00
Nic nie jest takie, jakie się wydaje... [WIDEO, ZDJĘCIA]
Nadciąga jubileuszowe wydanie cyklu [3x1].
» więcej
2024-03-26, godz. 10:52
Młodzi chcą zachęcić rówieśników do odwiedzania teatrów
Chcą zachęcić swoich rówieśników do odwiedzania teatrów - w tym celu działają w mediach społecznościowych i organizują festiwal.
» więcej