Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

źródło: materiał promocyjny "Paszportów Paragwaju".
źródło: materiał promocyjny "Paszportów Paragwaju".
W Warszawie zaprezentowana została anglojęzyczna wersja filmu "Paszporty Paragwaju". Film Roberta Kaczmarka opowiada mało znaną historię polskich dyplomatów w Bernie, którzy w czasie II wojny ratowali Żydów.
Pokaz zorganizowano w Narodowym Dniu Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

Reżyser filmu, Robert Kaczmarek wyjaśnia, że grupa berneńska musiała działać ze szczególną ostrożnością i ukrywała informacje na temat swojej działalności przed pozostałymi pracownikami polskiej ambasady w Szwajcarii. Reżyser podkreśla, że grupa działała w tajemnicy ze względów bezpieczeństwa.

- Za taką działalność mogli być wydaleni, równało się to wyrokowi śmierci. Co więcej, działały tam wywiady tak Abwehry jak i Gestapo - zaznaczył Robert Kaczmarek.

W latach 1942-1943 w poselstwie RP w Bernie działała nieformalna grupa polskich dyplomatów i działaczy organizacji żydowskich, którzy wspólnie stworzyli system nielegalnego pozyskiwania paszportów państw Ameryki Południowej. Fałszywe dokumenty przyczyniły się do ratowania europejskich Żydów przed zagładą.

Konsul honorowy Polski w Szwajcarii, Markus Blechner, którego ojciec był jedną z osób finansujących paszporty dla ratowanych Żydów podkreśla, że grupa pomagała wszystkim Żydom.

- Dla nich nie miało różnicy, czy to były dzieci, czy starsi ludzie, czy Polacy, czy Niemcy, czy Holendrzy... Nie. Oni ratowali rodziny. Jako przykład była rodzina z piątką dzieci. W tamtych czasach wyrabiano wspólne paszporty - jeden dla całej rodziny - podkreślił Markus Blechner.

Film w polskiej wersji językowej miał premierę w styczniu 2019 roku. Pokazy filmu od początku marca odbywają się w całej Polsce. Producentem jest Instytut Pamięci Narodowej.
- Za taką działalność mogli być wydaleni, równało się to wyrokowi śmierci. Co więcej, działały tam wywiady tak Abwehry jak i Gestapo - podkreślił Robert Kaczmarek.

Zobacz także

2022-11-25, godz. 09:22 Instytucje kultury apelują do prezydenta o zwiększenie dotacji Pismo z prośbą o zwiększenie dotacji na szczecińską kulturę trafiło do prezydenta miasta. » więcej 2022-11-22, godz. 14:31 Radni o finansowaniu szczecińskiej filharmonii Przez kolejne 3 lata szczecińska filharmonia będzie prowadzona wspólnie przez miasto i ministerstwo kultury - aneks do umowy przegłosowała Rada Miasta. » więcej 2022-11-20, godz. 09:47 Tribute to Maria Koterbska w Złotej Sali Filharmonii Była gwiazdą polskiej sceny muzycznej drugiej połowy XX wieku. W repertuarze miała przeszło 1500 utworów, w tym około 400 nagranych. Piosenki Marii Koterbskiej zabrzmią w niedzielę w Złotej Sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza… » więcej 2022-11-19, godz. 09:21 Hina Maeda brawurowo zagrała na skrzypcach Stradivariusa w Filharmonii [ZDJĘCIA] Burzą braw i bisem zakończył się piątkowy koncert w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. W Złotej Sali zagrała Hina Maeda - zdobywczyni czterech nagród, w tym głównej 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego… » więcej 2022-11-18, godz. 09:19 Roguszka: kolejne pokolenie inaczej spojrzy na pomysł postawienia Frygi Cieszy się z wyroku w sprawie Frygi, ale uważa, że brakuje podobnego akcentu w Szczecinie. Tak Rafał Roguszka komentuje decyzję sądu w sprawie kontrowersyjnej instalacji. » więcej 2022-11-18, godz. 08:28 Hina Maeda – zwyciężczyni Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego zagra w Szczecinie Zajęła pierwsze miejsce. Otrzymała też nagrody specjalne za najlepsze wykonanie kaprysu, sonaty i koncertów Henryka Wieniawskiego oraz Johannesa Brahmsa. Hina Maeda - niekwestionowana triumfatorka 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego… » więcej 2022-11-16, godz. 21:03 Filmy o górach za tydzień w Szczecinie [ZDJĘCIA] 10. Przegląd Filmów o Górach ruszy w Szczecinie już za tydzień. Zaplanowano niemal tysiąc minut projekcji, do tego spotkania autorskie i panele dyskusyjne oraz wystawy. » więcej 2022-11-14, godz. 20:35 Zmarł Jerzy Połomski W wieku 89 lat zmarł piosenkarz Jerzy Połomski - poinformowała PAP menadżerka artysty. Ostatnie lata życia spędził w Skolimowie. » więcej 2022-11-11, godz. 18:48 Narodowe Święto Niepodległości w Radiu Szczecin. Zagrała Orkiestra Wojskowa [WIDEO, ZDJĘCIA] Wykonuje muzykę marszowo-paradną, rozrywkową, a także patriotyczno-religijną i marynistyczną. Orkiestra Wojskowa w Świnoujściu zagrała w Studiu Koncertowym S-1 im. Jana Szyrockiego. » więcej 2022-11-11, godz. 15:55 Święto Niepodległości z dyrygentem Antonim Witem w Złotej Sali Filharmonii Karierę zaczynał od asystentury u boku Herberta von Karajana w Filharmonii Berlińskiej. Występuje na najbardziej prestiżowych scenach świata. W swojej długiej i nadzwyczajnej karierze nagrał ponad 200 albumów. » więcej
79808182838485