Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

źródło: https://twitter.com/nobelprize
źródło: https://twitter.com/nobelprize
Literacka Nagroda Nobla za 2018 dla Olgi Tokarczuk. Jedna z najbardziej poczytnych polskich pisarek została nagrodzona za "narracyjną wyobraźnię, która w połączeniu z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako formę życia".
Nagroda za 2018 rok to zaległe wyróżnienie, nieprzyznane rok temu z powodu skandalu obyczajowego w wybierającej laureatów Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk.

Doktor Eliza Kącka z Instytutu Literatury Polskiej na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego mówi, że decyzja Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk nie była zaskoczona.

- Na pierwszym planie mojego szacowania się nie pojawiała, ale na drugim już tak, więc nie jest to sytuacja, w której byłabym skrajnie zaskoczona - mówi.

Dr Kącka dodaje, że Olga Tokarczuk jest pisarką osadzoną nie tylko w polskim kontekście.

- To jest pisarka, która robi z tego kontekstu użytek, ale chodzi o jakieś uniwersalne śnienie, o uniwersalny rytm opowiadania sobie życia, o dość uniwersalny rytm komentowania egzystencji i w tym Tokarczuk jest szczególnie dobra - mówi Eliza Kącka. I to dlatego - zdaniem literaturoznawcy - Olgę Tokarczuk można czytać poza polskim kontekstem.

Ekspertka zaznacza, że narracje w książkach Olgi Tokarczuk niosą, nie są trudne i eksperymentalne.

- To jest taka literatura, która powinna się czytać, przy pewnych kompetencjach literacko-kulturalnych. I od tej strony być może - tak się spodziewam - ona jest dobrze przetłumaczalna niezależnie od tego, czy ktoś siedzi w Niemczech, w Polsce, czy na drugiej półkuli - mówi literaturoznawca.

Gratulacje dla pisarki popłynęły od miłośników literatury i od polityków - w tym od wicepremiera i ministra kultury, Piotra Glińskiego.

- Gratulujemy pani Oldze Tokarczuk, to sukces polskiej kultury, polskiej pisarki - podkreślił.

Nagrodę Nobla z literatury za 2019 rok otrzymał Austriak Peter Handke.
Relacja Katarzyny Ingram (IAR)

Zobacz także

2019-05-04, godz. 09:50 Kończy się Szczecin Classic Festiwal W piątek, późnym wieczorem w Akademii Sztuki, przy sali wypełnionej po brzegi, zabrzmiały kompozycje Łukasza Górewicza. » więcej 2019-05-01, godz. 17:33 Tysiące gitar zagrało "Hey Joe". Rekord pobity Gitarowy Rekord Guinnessa pobity. Na wrocławskim rynku utwór Jimiego Hendrixa "Hej Joe" zagrały 7423 gitary. To o 12 więcej niż przed rokiem. » więcej 2019-05-01, godz. 15:21 Zmarła liderka Tercetu Egzotycznego Nie żyje Izabela Skrybant-Dziewiątkowska, wokalistka i założycielka Tercetu Egzotycznego. Artystka zmarła w szpitalu w wieku 78 lat. Informacja o jej śmierci znalazła się na oficjalnym profilu facebookowym zespołu. » więcej 2019-05-01, godz. 08:59 Mistrz zagrał z uczniami. "Jest po prostu genialny" [ZDJĘCIA] Skrzypek Bartłomiej Nizioł wystąpił we wtorek ze swoimi uczniami w kolejnym koncercie w ramach Szczecin Classic Festiwal. » więcej 2019-04-30, godz. 08:35 "Zapiski z wygnania" inaugurują 54. Kontrapunkt Spektakl "Zapiski z wygnania" Sabiny Baral w reżyserii Magdy Umer zainaugurował 54. Kontrapunkt, czyli Przegląd Teatrów Małych Form. To prolog przed rozpoczynającym się za tydzień Festiwalem. W sztuce zrealizowanej przez Teatr Polonia… » więcej 2019-04-29, godz. 17:12 "Zapiski z wygnania" prologiem Kontrapunktu Prolog Kontrapunktu, czyli 54. Przeglądu Teatru Małych Form już w poniedziałek. Na scenie Teatru Współczesnego "Zapiski z wygnania" Sabiny Baral. » więcej 2019-04-28, godz. 08:22 "Wspaniały. Rewelacja. Szczecin górą". Znakomici wirtuozi zagrali w Technoparku Pomerania [ZDJĘCIA] Sonaty skrzypcowe Paderewskiego, Stojewskiego i Żeleńskiego w interpretacji skrzypka Bartłomieja Nizioła i pianisty Michała Francuza zainaugurowały w sobotę wieczorem Festiwal Szczecin Classic. » więcej 2019-04-27, godz. 15:29 Długi weekend z Festiwalem Szczecin Classic Koncertem "Con bravura" z udziałem skrzypka Bartłomieja Nizioła i pianisty Michała Francuza rozpocznie się w sobotę Festiwal Szczecin Classic. » więcej 2019-04-27, godz. 12:11 50-lecie pracy artystycznej Jerzego Salwarowskiego Pięćdziesiąt lat za pulpitem dyrygenckim, około dwa tysiące koncertów na najznamienitszych salach koncertowych świata, niezliczona liczba nagrań i studentów, dziś czołowych dyrygentów - to tylko część dorobku artystycznego Jerzego… » więcej 2019-04-27, godz. 09:55 Demony II wojny światowej powracają na scenę W piątek wieczorem w Malarni, scenie kameralnej Teatru Współczesnego, odbyła się premiera "Wracaj" Przemysława Pilarskiego. To historia człowieka o pseudonimie Bobby Kleks, który powraca po latach do powojennego Radomia. » więcej
217218219220221222223