Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

źródło: https://twitter.com/nobelprize
źródło: https://twitter.com/nobelprize
Literacka Nagroda Nobla za 2018 dla Olgi Tokarczuk. Jedna z najbardziej poczytnych polskich pisarek została nagrodzona za "narracyjną wyobraźnię, która w połączeniu z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako formę życia".
Nagroda za 2018 rok to zaległe wyróżnienie, nieprzyznane rok temu z powodu skandalu obyczajowego w wybierającej laureatów Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk.

Doktor Eliza Kącka z Instytutu Literatury Polskiej na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego mówi, że decyzja Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk nie była zaskoczona.

- Na pierwszym planie mojego szacowania się nie pojawiała, ale na drugim już tak, więc nie jest to sytuacja, w której byłabym skrajnie zaskoczona - mówi.

Dr Kącka dodaje, że Olga Tokarczuk jest pisarką osadzoną nie tylko w polskim kontekście.

- To jest pisarka, która robi z tego kontekstu użytek, ale chodzi o jakieś uniwersalne śnienie, o uniwersalny rytm opowiadania sobie życia, o dość uniwersalny rytm komentowania egzystencji i w tym Tokarczuk jest szczególnie dobra - mówi Eliza Kącka. I to dlatego - zdaniem literaturoznawcy - Olgę Tokarczuk można czytać poza polskim kontekstem.

Ekspertka zaznacza, że narracje w książkach Olgi Tokarczuk niosą, nie są trudne i eksperymentalne.

- To jest taka literatura, która powinna się czytać, przy pewnych kompetencjach literacko-kulturalnych. I od tej strony być może - tak się spodziewam - ona jest dobrze przetłumaczalna niezależnie od tego, czy ktoś siedzi w Niemczech, w Polsce, czy na drugiej półkuli - mówi literaturoznawca.

Gratulacje dla pisarki popłynęły od miłośników literatury i od polityków - w tym od wicepremiera i ministra kultury, Piotra Glińskiego.

- Gratulujemy pani Oldze Tokarczuk, to sukces polskiej kultury, polskiej pisarki - podkreślił.

Nagrodę Nobla z literatury za 2019 rok otrzymał Austriak Peter Handke.
Relacja Katarzyny Ingram (IAR)

Zobacz także

2022-11-29, godz. 12:37 Chór ze Szczecina wyróżniony [ZDJĘCIA] Zespół Politechniki Morskiej otrzymał wyróżnienie na Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. Stefana Stuligrosza w Poznaniu. » więcej 2022-11-28, godz. 20:00 Prof. Jarosław Kozłowski doktorem honoris causa Akademii Sztuki w Szczecinie [WIDEO, ZDJĘCIA] Senat Akademii Sztuki w Szczecinie 17 listopada 2022 roku jednogłośnie podjął decyzję o nadaniu dwóch tytułów doktora honoris causa. Uczelnia przyznała po raz pierwszy w swojej 12-letniej historii te zaszczytne tytuły. » więcej 2022-11-28, godz. 16:12 Adam Makowicz doktorem honoris causa Akademii Sztuki w Szczecinie [WIDEO, ZDJĘCIA] Akademia Sztuki w Szczecinie przyznała po raz pierwszy w swojej historii tytuły nadawane osobom o szczególnym dorobku naukowym i artystycznym. » więcej 2022-11-28, godz. 07:44 Niedźwiedź w ogrodzie Willi Lentza [ZDJĘCIA] Ma około 6 metrów wysokości, 12 długości i 6 szerokości. W ogrodzie szczecińskiej Willi Lentza stanął olbrzymi „Niedźwiedź”. Autorami instalacji są absolwenci m.in. wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, Piotr Wesołowski… » więcej 2022-11-27, godz. 13:17 Kuba Stankiewicz Trio z przedwojennymi szlagierami filmowymi w Willi Lentza Muzyka Henryka Warsa, Bronisława Kapera, Viktora Younga i wielu przedwojennych kompozytorów zabrzmiała Szczecinie. W sobotę w ramach popularnego cyklu „Jazz w Willi” Lentza wystąpił światowej sławy pianista Kuba Stankiewicz. » więcej 2022-11-27, godz. 09:55 "Jantar" dla Piotra Oleksego Piotr Oleksy za książkę "Wyspy odzyskane. Wolin i nieznany archipelag" otrzymał Nagrodę Literacką Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego "Jantar". » więcej 2022-11-27, godz. 09:23 Najlepsze filmy o tematyce morskiej w Szczecinie To już 11. edycja JachtFilmu w Szczecinie. Celem festiwalu jest prezentacja najlepszych filmów o tematyce marynistycznej z całego świata. » więcej 2022-11-26, godz. 21:11 Szczeciński JachtFilm rozpoczęty To już 11. edycja JachtFilmu w Szczecinie. W tym roku zaprezentowanych zostanie osiem filmów dokumentalnych. » więcej 2022-11-26, godz. 13:20 "Między życiem a śmiercią. Historie pomocy w czasie Zagłady" [ZDJĘCIA] To pierwsza tego typu wystawa w Szczecinie. » więcej 2022-11-26, godz. 09:07 „Jazz w Willi” z Kubą Stankiewiczem i ekspozycją „Niedźwiedzia” Przedwojenne szlagiery m.in. Henryka Warsa, Bronisława Kapera i Viktora Younga zabrzmią dziś w Szczecinie. Doskonale znane piosenki, wśród których znajdzie się choćby słynna „Miłość Ci wszystko wybaczy” z repertuaru Hanki Ordonówny… » więcej
65666768697071