Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Afisz koncertu. Fot. Materiały prasowe Stowarzyszenia Pierwszorzędnych Inicjatyw. Projekt graficzny Piotr Wardziukiewicz
Afisz koncertu. Fot. Materiały prasowe Stowarzyszenia Pierwszorzędnych Inicjatyw. Projekt graficzny Piotr Wardziukiewicz
W sobotę, 1 czerwca 2024 roku o godzinie 15.00, w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie (kościół tuż przy Bramie Portowej), po raz kolejny zainaugurowany zostanie Międzynarodowy Festiwal „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów”. Pierwszy koncert odbędzie się pod hasłem „W hołdzie dzieciom – ofiarom wojen rozgrywanych w świecie”.

Organizator festiwalu – Stowarzyszenie Pierwszorzędnych Inicjatyw, pragnie rozbudzić w odbiorcach idee wolności, solidarności, tolerancji i otwartości, poszerzyć atrakcyjność oferty kulturalnej i turystycznej Szczecina oraz Pomorza Zachodniego, a także wzmocnić potrzebę uczestnictwa mieszkańców Regionu w kulturze.

Impreza prezentowana 1 czerwca br. (Międzynarodowy Dzień Dziecka „ustanowiony w roku 1954 przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych dla upowszechniania ideałów i celów dotyczących praw dziecka zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych”), spełni również rolę edukacji muzycznej skierowanej do najmłodszych mieszkańców Szczecina i turystów, którzy poznają budowę i historię króla instrumentów oraz sposoby wydobywania dźwięku np. z organów, a także z różnych rodzajów harmonijek ustnych.

Stowarzyszenie zaprosiło na koncert szczecińskich muzyków, co jest również formą wsparcia i promocji rodzimych twórców oklaskiwanych na wielu estradach Europy. Na organach zagra dr Katarzyna Ganczarska, a na harmonijkach ustnych Trio „Animato”, natomiast istniejący już 35 lat zespół „Serduszka” zaśpiewa popularne utwory klasyczne i współczesne.

Celem festiwalu jest również przekazanie mieszkańcom Pomorza Zachodniego oraz turystom wiedzy o słynnej rodzinie Grünebergów, której członkowie m.in. w Białogardzie, Szczecinie i w Zdrojach budowali, rozbudowywali, a także restaurowali przez ponad 200 lat wysokiej klasy organy, które zdobiły nie tylko świątynie Europy, ale również dalekiej Afryki Południowej.

Świadome uczestnictwo w koncertach realizowanych w świątyniach wyposażonych w wiekowe organy poszerzy ponadto wiedzę odbiorców nt. dokonań byłych mieszkańców regionu i uświadomi współcześnie żyjącym, że spośród ok. tysiąca instrumentów stworzonych przez szczecińskich konstruktorów – w Polsce zostało prawdopodobnie zaledwie ok. 80, a w Niemczech ok. 90 sztuk.

Festiwalowe koncerty przyczynią się zapewne do zaprzestania nagannych praktyk wyrzucania z kościołów arcydzieł sztuki organmistrzowskiej, których miejsce zajmują kasowane obecnie ze świątyń Europy Zachodniej (zdarza się) złej jakości organy tworzone w drugiej połowie XX wieku.

Organizacja wydarzenia ma sens. Dowodem na to mogą być przykłady podjęcia przez przedstawicieli parafii w Połczynie-Zdroju oraz w Międzyzdrojach prac renowacyjno-konserwatorskich zabytkowych „Grünebergów”, prowadzonych w certyfikowanych warsztatach organmistrzowskich. Tak więc cenne instrumenty (zaprojektowane specjalnie do wnętrz konkretnych kościołów), zaczną wkrótce swoje „drugie życie”.

Festiwal, którego pomysłodawcą i organizatorem jest Stowarzyszenie Pierwszorzędnych Inicjatyw, współfinansują Gmina Miasta Szczecin i Województwo Zachodniopomorskie. Partnerami przedsięwzięcia są: Sanktuarium pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie, Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Białogardzie, Stowarzyszenie SAWP, Arcybiskupie Wyższe Seminarium Duchowne w Szczecinie, Bazylika Archikatedralna pw. Św. Jakuba Apostoła w Szczecinie, Stowarzyszenie Organowe św. Zofii w Brüssow i Polskie Radio Szczecin SA.

Wstęp na festiwalowe wydarzenia jest bezpłatny.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z prof. Sylwią Burnicką-Kalischewską – dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów” 2024
 

Zobacz także

2025-03-15, godz. 23:25 Koncert charytatywny dla Domów Dziecka w Ustce w Studiu Koncertowym Radia Szczecin [ROZMOWA] "Chcemy umożliwić podopiecznym Centrum Administracyjnego Domów dla Dzieci w Ustce dostęp do kultury i nowych doświadczeń, które poszerzą ich horyzonty… » więcej 2025-03-09, godz. 17:00 Profesor Tomasz Szczęsny w Nowojorskiej Carnegie Hall [ROZMOWA z ARTYSTĄ, ZDJĘCIA] Carnegie Hall – jedna z najbardziej prestiżowych sal koncertowych na świecie znana z doskonałej akustyki i występów najwybitniejszych artystów. Budowa… » więcej 2025-03-09, godz. 17:00 Słuchowisko "Beksa" na podstawie powieści Marcina Grzelaka. Mafijne porachunki, przemyt dziewczyn do berlińskich agencji towarzyskich, poobijane przez los kobiety i mężczyźni, którzy nie radzą sobie z emocjami. … » więcej 2025-03-09, godz. 17:00 "Pani Pylińska i sekret Chopena" Erica-Emmanuela Schmitta w reżyserii Roberta Glińskiego. Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu zaprasza na Międzynarodowy Dzień Teatru na spektakl, który na długo pozostanie w pamięci. To nie… » więcej 2025-03-09, godz. 17:00 "Pół na pół" na scenie Jana Banuchy w Teatrze Polskim Sztukę "PÓŁ NA PÓŁ" autorstwa dwóch panów: Jordi Sancheza i Pep Antona Gomeza wyreżyserował Tomasz Obara. Przychodzi brat do brata, a w drugim pokoju… » więcej 2025-03-09, godz. 17:00 "Oskar i rzeczy" to spektakl kierowany do młodej publiczności od 4 roku życia. Mały Oskar po raz pierwszy zostaje na dłużej bez rodziców. Przyjazny dotąd dom Babci wydaje mu się obcy, a wszystko wokół nagle napawa lękiem i budzi… » więcej 2025-03-09, godz. 13:09 "Alicja w krainie czarów" w sali Włoskiej w Teatrze Polskim w Szczecinie Głównym celem spektaklu jest ukazanie różnorodności otaczającej nas rzeczywistości – istnienia dwóch światów, współgrania ze sobą świata zawodowych… » więcej 2025-03-02, godz. 17:00 Sklep z ptasimi piórami ma 47 lat 9 marca w Słowianinie wydarzenie artystyczne, które połączy dwa niezwykłe momenty: kolejną rocznicę powstania zespołu Sklep z Ptasimi Piórami oraz Dzień… » więcej 2025-03-02, godz. 17:00 "Czarodziejski flet" Wolfganga Amadeusza Mozarta w Operze na Zamku. 1 marca w Operze na Zamku w Szczecinie odbyła się premiera „Czarodziejskiego fletu” Wolfganga Amadeusza Mozarta w reżyserii Natalii Babińskiej, pod kierownictwem… » więcej 2025-03-02, godz. 17:00 ID Pomerania - nowy projekt Teatru Brama w Goleniowie Projekt ID:Pomerania to innowacyjna inicjatywa kulturalna skupiająca się na badaniu, rewitalizacji i rozwoju tożsamości regionu. Czterech partnerów – Gmina… » więcej
12345