Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Afisz koncertu. Fot. Materiały prasowe Stowarzyszenia Pierwszorzędnych Inicjatyw. Projekt graficzny Piotr Wardziukiewicz
Afisz koncertu. Fot. Materiały prasowe Stowarzyszenia Pierwszorzędnych Inicjatyw. Projekt graficzny Piotr Wardziukiewicz
W sobotę, 1 czerwca 2024 roku o godzinie 15.00, w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie (kościół tuż przy Bramie Portowej), po raz kolejny zainaugurowany zostanie Międzynarodowy Festiwal „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów”. Pierwszy koncert odbędzie się pod hasłem „W hołdzie dzieciom – ofiarom wojen rozgrywanych w świecie”.

Organizator festiwalu – Stowarzyszenie Pierwszorzędnych Inicjatyw, pragnie rozbudzić w odbiorcach idee wolności, solidarności, tolerancji i otwartości, poszerzyć atrakcyjność oferty kulturalnej i turystycznej Szczecina oraz Pomorza Zachodniego, a także wzmocnić potrzebę uczestnictwa mieszkańców Regionu w kulturze.

Impreza prezentowana 1 czerwca br. (Międzynarodowy Dzień Dziecka „ustanowiony w roku 1954 przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych dla upowszechniania ideałów i celów dotyczących praw dziecka zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych”), spełni również rolę edukacji muzycznej skierowanej do najmłodszych mieszkańców Szczecina i turystów, którzy poznają budowę i historię króla instrumentów oraz sposoby wydobywania dźwięku np. z organów, a także z różnych rodzajów harmonijek ustnych.

Stowarzyszenie zaprosiło na koncert szczecińskich muzyków, co jest również formą wsparcia i promocji rodzimych twórców oklaskiwanych na wielu estradach Europy. Na organach zagra dr Katarzyna Ganczarska, a na harmonijkach ustnych Trio „Animato”, natomiast istniejący już 35 lat zespół „Serduszka” zaśpiewa popularne utwory klasyczne i współczesne.

Celem festiwalu jest również przekazanie mieszkańcom Pomorza Zachodniego oraz turystom wiedzy o słynnej rodzinie Grünebergów, której członkowie m.in. w Białogardzie, Szczecinie i w Zdrojach budowali, rozbudowywali, a także restaurowali przez ponad 200 lat wysokiej klasy organy, które zdobiły nie tylko świątynie Europy, ale również dalekiej Afryki Południowej.

Świadome uczestnictwo w koncertach realizowanych w świątyniach wyposażonych w wiekowe organy poszerzy ponadto wiedzę odbiorców nt. dokonań byłych mieszkańców regionu i uświadomi współcześnie żyjącym, że spośród ok. tysiąca instrumentów stworzonych przez szczecińskich konstruktorów – w Polsce zostało prawdopodobnie zaledwie ok. 80, a w Niemczech ok. 90 sztuk.

Festiwalowe koncerty przyczynią się zapewne do zaprzestania nagannych praktyk wyrzucania z kościołów arcydzieł sztuki organmistrzowskiej, których miejsce zajmują kasowane obecnie ze świątyń Europy Zachodniej (zdarza się) złej jakości organy tworzone w drugiej połowie XX wieku.

Organizacja wydarzenia ma sens. Dowodem na to mogą być przykłady podjęcia przez przedstawicieli parafii w Połczynie-Zdroju oraz w Międzyzdrojach prac renowacyjno-konserwatorskich zabytkowych „Grünebergów”, prowadzonych w certyfikowanych warsztatach organmistrzowskich. Tak więc cenne instrumenty (zaprojektowane specjalnie do wnętrz konkretnych kościołów), zaczną wkrótce swoje „drugie życie”.

Międzynarodowy Festiwal „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów” 2024 współfinansowany jest ze środków Gminy Miasta Szczecin i Województwa Zachodniopomorskiego. Partnerami wydarzenia są: Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie, Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Białogardzie, Stowarzyszenie SAWP, Arcybiskupie Wyższe Seminarium Duchowne w Szczecinie, Bazylika Archikatedralna pw. Św. Jakuba Apostoła w Szczecinie, Stowarzyszenie Organowe św. Zofii w Brüssow oraz Polskie Radio Szczecin SA.

Wstęp na festiwalowe wydarzenia jest bezpłatny.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z prof. Sylwią Burnicką-Kalischewską – dyrektor artystyczną Międzynarodowego Festiwalu „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów” 2024
 

Zobacz także

2024-06-11, godz. 21:40 Śniadanie na trawie w stylu lat 60. w Willi Lentza [RELACJA] Dawna rezydencja Lentza należy do najcenniejszych zabytków XIX-wiecznej architektury w Szczecinie. To miejsce jest depozytariuszem pamięci o przeszłości… » więcej 2024-06-11, godz. 22:58 "Tym, którzy nie powrócili z morza" po raz kolejny na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie [POSŁUCHAJ] Koncert poświęcony "Tym, którzy nie powrócili z morza" odbył się wczoraj (8.06.) wieczorem na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie. Od lat Opera na Zamku organizuje… » więcej 2024-06-11, godz. 23:10 Sztukmistrz Jan Szurmiej [WSPOMNIENIE] Miał w swoim dorobku ponad sto realizacji reżyserskich, a także wiele ról filmowych i teatralnych. Był twórcą wielokrotnie nagradzanych przedstawień, bijących… » więcej 2024-06-12, godz. 01:09 20. edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Sacrum Non Profanum [ROZMOWA] Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Sacrum Non Profanum organizowany jest nieprzerwanie od 2005 roku. Organizatorem jest Pomorskie Stowarzyszenie Instrumentalistów… » więcej 2024-06-12, godz. 01:59 Tomasz Licak Trio w Willi Lentza [POSŁUCHAJ] W czwartek w Willi Loentza odbył się kolejny koncert z cyklu Jazz w Willi. Tym razem na muzycznej estradzie wystąpiło Tomasz Licak Trio w składzie: Tomasz… » więcej 2024-06-02, godz. 17:00 "Gong" opowieść o Igrzyskach Olimpijskich. Ostatnim akordem tegorocznej 57. odsłony Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Kontrapunkt była sobotnie premiera w Teatrze Lalek Pleciuga. Opowieść o Helence… » więcej 2024-06-02, godz. 17:00 Otton z Bambergu 900 lat temu ochrzcił Pomorze. [ROZMOWA] Chrzest Pomorza w tym dzisiejszego Pomorza zachodniego miał miejsce 900 lat temu. Podjął się jej biskup Otton z Bambergu zwany również "Apostołem Pomorza"… » więcej 2024-06-02, godz. 21:44 II Festiwal Sztuk Uhuru rozpocznie się w Szczecinie [ROZMOWA] Już po raz drugi w Szczecinie odbędzie się Festiwal Sztuk Uhuru przygotowany przez Teatr Uhuru czyli młodzież szkół średnich i studencką działającą… » więcej 2024-06-02, godz. 14:45 Organy z 1930 roku zabrzmiały na inauguracji Festiwalu „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów” [POSŁUCHAJ, ZD… Organy w Sanktuarium pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie postawiła w roku 1930 firma Grüneberg jako swój opus 754. Był to stosunkowo niewielki… » więcej 2024-05-27, godz. 19:25 "Artysta, który szanuje i kocha publiczność". Wiesław Ochman na VOICE and VILLAS w Szczecinie [ROZMOWA] Występował na największych scenach operowych i estradach świata - w mediolańskiej La Scali, przez 15 sezonów w nowojorskiej Metropolitan Opera, a także… » więcej
12345