Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Ukraina domaga się uwolnienia swoich marynarzy i statków. Źródło: pixabay.com/pl/images/search/sąd.
Ukraina domaga się uwolnienia swoich marynarzy i statków. Źródło: pixabay.com/pl/images/search/sąd.
Międzynarodowy Trybunał Prawa Morza w Hamburgu wyda w sobotę wyrok w sprawie zajęcia przez Rosję, w zeszłym roku w Cieśninie Kerczeńskiej, trzech okrętów i zatrzymania 24 ukraińskich marynarzy.
Sprawę do Trybunału zgłosiła Ukraina, która domaga się ich natychmiastowego zwolnienia. Rosja twierdzi, że sprawa ta nie podlega jurysdykcji Międzynarodowego Trybunału Prawa Morza.

Ukraina domaga się uwolnienia swoich marynarzy i statków. Zeznając w Trybunale w Hamburgu wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Olena Zerkal powiedziała, że "kerczeński incydent jest kolejnym przykładem lekceważenia przez Rosję prawa międzynarodowego". Kijów twierdzi, że zgodnie z Konwencją ONZ o Prawie Morza zajęcie statków pozostaje nielegalne.

Rosja odpowiada, że zajęcie przez nich statków jest częścią konfliktu wojskowego i dlatego sprawa ta nie jest objęta przez konwencję ONZ. O sytuacji na wschodniej Ukrainie rozmawiali w piątek telefonicznie kanclerz Angela Merkel i nowo wybrany prezydent Ukrainy Wołodymir Zełenski. Biuro prasowe nie ujawniło szczegółów rozmowy.

25 listopada ubiegłego roku trzy jednostki marynarki wojennej Ukrainy płynące z ukraińskiej Odessy nad Morzem Czarnym próbowały przedostać się do ukraińskiego portu Mariupol nad Morzem Azowskim. Jednostki oraz marynarze zostali siłowo zatrzymani przez Rosjan.
Relacja Waldemara Maszewskiego [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty