Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Początek trzydniowego posiedzenia Sejmu

Polska i świat Informacyjna Agencja Radiowa

Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Posłowie wybiorą m.in. nowego wicemarszałka izby, co ma związek z wyborem Beaty Mazurek do Parlamentu Europejskiego. Kandydatką na to stanowisko jest Małgorzata Gosiewska. Na początku posiedzenia odbędzie się ślubowanie kilkunastu nowych posłów. To też ma związek z tym, że dotychczasowi parlamentarzyści objęli mandaty w europarlamencie.
We wstępnym porządku obrad jest też projekt uchwały autorstwa Prezydium Sejmu dotyczący 20. rocznicy wizyty Jana Pawła II w Sejmie i Senacie. Ma on być przyjęty przez aklamację.

Sejm ma się też zająć poselskim projektem nowelizacji Prawa energetycznego. Przygotowane przez Prawo i Sprawiedliwość przepisy zakładają zamrożenie cen prądu na poziomie z czerwca 2018 roku dla gospodarstw domowych, jednostek samorządu terytorialnego, szpitali, mikro- i małych firm. Od 1 lipca duże firmy mają płacić ceny rynkowe i ubiegać się o pomoc de minimis.

Posłowie zajmą się też rządowym projektem nowelizacji niektórych ustaw w celu ograniczenia zatorów płatniczych. Mają też rozpocząć prace nad zmianami w Karcie Nauczyciela. Przewiduje on między innymi podwyżki nauczycielskich pensji od września tego roku. W dokumencie jest też mowa o skróceniu ścieżki awansu zawodowego i powrót do oceny pracy sprzed września 2018 roku z uwzględnieniem opinii rady rodziców.

W projekcie wprowadza się też dodatkowe świadczenie dla młodych nauczycieli "na start" w wysokości 1 tysiąca złotych. Ustalono też minimalną kwotę dodatku za wychowawstwo w wysokości 300 złotych. Jest to realizacja porozumienia, które rząd podpisał z oświatową Solidarnością na początku kwietnia tego roku.

Sejm zajmie się też poprawkami Senatu do nowelizacji Kodeksu Karnego. We wtorek komisja ustawodawcza przedstawiła 41 z 42 senackich poprawek. Nowelizacja wprowadza między innymi elastyczność kar. Zaostrzono kary za pedofilię. Za zgwałcenie dziecka sprawca może trafić do więzienia na nawet 30 lat.

Senackie poprawki dotyczą między innymi artykułu 212 i kary bezwzględnego dożywocia.

Artykuł 212, który mówi o ściganiu pomówienia, zgodnie z zatwierdzonymi w środę poprawkami Senatu, miałby powrócić do aktualnego brzmienia. Natomiast w przypadku kary bezwzględnego dożywocia bez prawa do warunkowego zwolnienia sąd będzie mógł odstąpić od jej wymierzenia w określonych przypadkach.
W Sejmie m.in. projekty energetyczne i Karta Nauczyciela

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum

poniedziałek25wtorek26środa27czwartek28piątek29sobota30niedziela01poniedziałek02wtorek03środa04czwartek05piątek06sobota07niedziela08poniedziałek09wtorek10środa11czwartek12piątek13sobota14niedziela15poniedziałek16wtorek17środa18czwartek19piątek20sobota21niedziela22poniedziałek23wtorek24środa25czwartek26piątek27sobota28niedziela29poniedziałek30wtorek31środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty