Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Klub Platformy Obywatelskiej złożył wniosek o odwołanie ministra środowiska Henryka Kowalczyka. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Klub Platformy Obywatelskiej złożył wniosek o odwołanie ministra środowiska Henryka Kowalczyka. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Klub Platforma Obywatelska-Koalicja Obywatelska złożył wniosek o odwołanie ministra środowiska Henryka Kowalczyka.
Szef klubu Sławomir Neumann poinformował, że ma to związek z dystrybucją unijnych środków na walkę ze smogiem w ramach programu "Czyste powietrze". Neumann twierdzi, że Polska może stracić dotacje między innymi na wymianę pieców i docieplanie budynków.

- To, co grozi Polsce, utrata miliardów złotych z funduszy europejskich na walkę o czyste powietrze, na walkę ze smogiem, na walkę o zdrowie Polaków to zaniechanie tego rządu i osobista odpowiedzialność ministra Kowalczyka - powiedział Neumann.

Na początku lipca - po materiałach prasowych - minister środowiska zapewnił, że żadne środki europejskie na program "Czyste powietrze" nie zostały i nie zostaną utracone, bo dopiero trwają negocjacje w tej sprawie.

W środę posłanka PO Agnieszka Pomaska powiedziała, że pozyskanie 35 miliardów złotych na walkę o czyste powietrze powinno być dla ministra środowiska priorytetem. Przypomniała, że Komisja Europejska zwróciła się do polskich władz o zmianę sposobu rozdzielania dotacji i poszerzenia grona podmiotów przyjmujących wnioski.

Klub PO-KO liczy na rozpatrzenie wniosku na najbliższym posiedzeniu Sejmu. Posłowie zapowiedzieli, że podczas debaty przedstawią więcej argumentów za odwołaniem ministra Henryka Kowalczyka.

Program "Czyste powietrze" ma być realizowany do 2029 roku. Jego celem jest ograniczenie emisji do atmosfery szkodliwych substancji powstających w wyniku ogrzewania domów jednorodzinnych słabej jakości paliwem w przestarzałych domowych piecach. Jego budżet to 103 miliardy złotych, z czego finansowanie w formie dotacji wynosi 63 miliardy 300 milionów złotych, a w formie pożyczek zwrotnych - 39 miliardów 700 milionów złotych. Program oferuje dofinansowanie wymiany starych pieców na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy. Osoby ubiegające się o taką wymianę mogą liczyć na dotacje w wysokości od 7 tysięcy do 53 tysięcy złotych.
Neumann twierdzi, że Polska może stracić dotacje między innymi na wymianę pieców i docieplanie budynków.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty