Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
autopromocja
Zobacz
reklama
Zobacz
reklama
Zobacz

https://www.prezydent.pl. Fot. Jakub Szymczuk/KPRP
https://www.prezydent.pl. Fot. Jakub Szymczuk/KPRP
Prezydenci Polski, Chorwacji i Łotwy oraz premier Estonii apelowali w Szwajcarii o większą współpracę krajów Europy Środkowo-Wschodniej - „dla swojego dobra, ale też dla dobra całej Unii Europejskiej”.
Przywódcy tych czterech krajów spotkali się na debacie w Domu Polskim na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. Rozmawiali o rozwoju naszego regionu i współpracy w ramach takich inicjatyw jak Trójmorze.

Prezydent Andrzej Duda mówił w Domu Polskim, że kraje Trójmorza razem stanowią światową siłę gospodarczą, wytwarzając blisko półtora biliona euro PKB i powiększając swoją gospodarkę w ciągu dwóch dekad o ponad sto procent.

- Jesteśmy jednym z najbardziej atrakcyjnych dla inwestorów regionem. Nasze gospodarki stale nadrabiają zaległości względem zachodnich partnerów. Nadal możemy jednak oferować stosunkowo niskie koszty zatrudnienia, potężny kapitał ludzki i dobrze wykształcone kadry, korzystny system podatkowy, duży rynek zbytu oraz najlepsze miejsce dla bezpośrednich inwestycji - podkreślił.

Prezydent zaznaczył, że powstał już indeks giełdowy dla krajów Trójmorza oraz specjalny fundusz inwestycyjny, który ma wspierać wspólne inicjatywy tych krajów, takie jak linia kolejowa Rail Baltica.

Prezydent Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović przekonywała w Davos, że Trójmorze to już nie tylko idea.

- Współpraca krajów Europy Środkowej jest nie tylko korzystna, lecz także kluczowa. Centralna Europa może również świecić przykładem w kwestii zaangażowania we wspólnotę - nie tylko dla krajów, które chcą dołączyć do Unii Europejskiej, lecz także dla państw, które od dawna należą do Wspólnoty. Przypominamy wszystkim, na czym w zasadzie polega wspólnotowy projekt europejski - stwierdziła polityk.

Inicjatywa Trójmorza powstała w 2015 roku z inicjatywy prezydentów Polski i Chorwacji. Jej celem jest zwiększenie współpracy gospodarczej i budowa nowych połączeń infrastrukturalnych między dwunastoma państwami położonymi w pobliżu mórz: Bałtyckiego, Czarnego i Adriatyckiego.
Relacja Karola Surówki (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty