Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot, twitter.com/MON_GOV_PL
Fot, twitter.com/MON_GOV_PL
29 maja przypada Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa. Jest to święto żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych, a także cywilów, którzy pełnili służbę poza krajem - w ramach misji pokojowej lub stabilizacyjnej, kontyngentu policyjnego, kontyngentu Straży Granicznej, zadań ochronnych Biura Ochrony Rządu. Status weterana ma kilkanaście tysięcy osób.
Ustanowione przez Sejm święto jest obchodzone od 2012 roku. Jego celem jest uwrażliwienie społeczeństwa na problemy weteranów, szczególnie tych, którzy zostali ranni w czasie pełnienia służby. W tym samym dniu przypada Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Tegoroczne centralne obchody Dnia Weterana planowane w Lublinie, odbędą się w Warszawie, w ograniczonej formie, w związku z pandemią koronawirusa. Wezmą w nich udział przedstawiciele środowiska weteranów, kierownictwo resortu obrony oraz prezydent Andrzej Duda. Zaplanowano między innymi uroczysty apel w siedzibie Centrum Weterana, następnie w Belwederze prezydent odznaczy uczestników misji wojskowych Gwiazdami Morza Śródziemnego.

Od połowy ubiegłego wieku w blisko 100 misjach i operacjach zagranicznych służyło łącznie ponad 115 tysięcy Polaków, w przeważającej większości żołnierzy. Służąc ojczyźnie zginęło i zmarło 121 z nich, a rannych zostało ponad 800.

Szczególnie liczne straty Wojsko Polskie poniosło podczas misji w Afganistanie, gdzie zginęło 44 Polaków, a także w Iraku, z której nie wróciło 22.

Nasi żołnierze pełnili służbę w ramach sił i misji ONZ (Organizacji Narodów Zjednoczonych), OBWE (Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie), Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego, Unii Europejskiej i organizowanych doraźnie koalicji międzynarodowych.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty