Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Pożar katedry Notre-Dame w Paryżu. Fot. twitter.com/fraser_rush
Pożar katedry Notre-Dame w Paryżu. Fot. twitter.com/fraser_rush
Francja skromnie upamiętni drugą rocznicę pożaru w katedrze Notre-Dame w Paryżu. Z powodu pandemii koronawirusa francuskie władze nie zorganizowały obchodów rocznicy.
Prezydent Francji Emmanuel Macron odwiedzi katedrę, w której trwają prace rekonstrukcyjne.

Po raz pierwszy od dwóch lat prezydent Francji odwiedzi świątynię zniszczoną w pożarze 15 kwietnia 2019 roku. Emmanuel Macron spotka się także z rzemieślnikami i robotnikami, którzy pracują przy odbudowie katedry. Francuski prezydent podziękuje również darczyńcom, którzy przekazali 833 milionów euro na ratowanie świątyni. Emmanuelowi Macronowi będą towarzyszyć minister kultury Roselyne Bachelot, mer Paryża Anne Hidalgo, generał Jean-Louis Georgelin - odpowiedzialny za odbudowę katedry oraz arcybiskup Paryża Michel Aupetit.

Podczas wizyty prezydent Macron ma potwierdzić, że zgodnie z zobowiązaniem, które złożył w dniu pożaru, katedra zostanie otwarta dla wiernych za trzy lata. „Musieliśmy wykonać dodatkowe prace, które nie były przewidziane - na przykład dodatkowe wzmocnienie sklepienia. Ale zdążymy do 2024 roku.” - mówił Polskiemu Radiu rektor katedry biskup Patrick Chauvet. „Zakończyliśmy znaczną część prac zabezpieczających. Nadal trwa analiza wszystkich szkód.” - powiedział rektor Notre-Dame.

15 kwietnia 2019 roku w paryskiej katedrze wybuchł pożar, który zniszczył dach, iglicę oraz część sklepienia świątyni. Do tej pory śledczy nie ustalili w sposób jednoznaczny przyczyn pożaru, choć wykluczono umyślne podpalenie budynku.
Relacja Stefana Foltzera [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty