Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Boris Johnson. Fot. twitter.com/borisjohnson
Boris Johnson. Fot. twitter.com/borisjohnson
Zakaz picia alkoholu w siedzibie brytyjskiego premiera, pomoc dla służby zdrowia i twarda polityka migracyjna. Media informują, że premier Boris Johnson przygotowuje polityczny kontratak po kolejnych odsłonach afery z przyjęciami w czasie lockdownu na Downing Street.
Zakaz picia alkoholu na Downing Street, za 10 dni koniec z covidowymi obostrzeniami w Anglii, armia pomagająca w uszczelnieniu granicy przed migrantami na kanale La Manche. Do tego kompleksowy projekt wyrównania szans, który ma pomóc biedniejszym regionom na północy Anglii. Wreszcie pieniądze dla służby zdrowia, aby nadrobiła pandemiczne zaległości i zamrożenie abonamentu dla mediów publicznych, co ma ulżyć ludziom płacącym coraz wyższe rachunki za energię. To plan politycznego kontrataku Borisa Johnsona, który ma mu pomóc w utrzymaniu stanowiska.

Jest też koncepcja przebudowy zaplecza politycznego. Bo według mediów Boris Johnson za kryzys wini współpracowników. Część polityków konserwatywnych mówi jednak "Observerowi", że jeśli premier spróbuje przerzucić odpowiedzialność, to go usuną.

W Partii Konserwatywnej panuje coraz większy niepokój. Aby rozpocząć partyjne głosowanie nad wotum nieufności wobec szefa ugrupowania trzeba 54 wniosków. Nie wiadomo ile ich teraz jest, ale źródła "Sunday" donoszą, że ich obecna liczba to 35.

Może się to zmienić po weekendzie. Posłowie wrócili do swych okręgów i sprawdzają nastroje w lokalnych strukturach partii i wśród swoich wyborców. Przedstawiciel prawego skrzydła ugrupowania Andrew Bridgen twierdzi, że dostał w sprawie "Partygate" 1000 maili, a około ośmiuset zawierało żądanie dymisji premiera. Dwóch biznesmenów-milionerów sponsorujących partię publicznie skrytykowało Borisa Johnsona, sugerując że powinien odejść.

"Observer" publikuje sondaż, który potwierdza trend widoczny od pewnego czasu - Lewica: 41%, Konserwatyści 31%. "Czy premier złamał zasady lockdownu?" Na to pytanie "tak" odpowiada 76% pytanych. O tym, że "nie" jest przekonanych 8% respondentów.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty